Ve Velkých Hošticích vznikla dílna v r. 2002 a původně zde pracovali jen čtyři lidé. Postupem času se pracoviště rozšířilo na 34 pracovníků. Dnes chráněná dílna zpracuje 500 tun odpadu ročně. Tady končí odpad z tzv. červených kontejnerů či sběrných dvorů.
Tomáš Schaffartzik, vedoucí dílny Charity Opava
“Snažíme se to rozebrat co jde, na ty prvočinitele. Plasty dáváme zvlášť kovy zvlášť - měď, hliník, železo. Samozřejmě jsou věci, které neumíme rozebrat – jako desky plošných spojů a ty pak dáváme na další zpracování.”
Dělníci dokáží rozebrat pračku, rychlovarnou konvici nebo i televizi do posledního šroubku.
A právě televize a monitory počítačů tvoří většinu zpracovávaného materiálu. Nejprve se oddělí obrazovka a pak postupně další části, které se roztřídí na sklo, plast či kov.
V další dílně se zpracovává papír. Ten zkartuje speciální stroj: za hodinu 100 kilogramů:
“Především se musí odstranit kovové sponky, eurosložky. Zkrátka musí to být čistý materiál. Musí se to třídit na barevný a na bílý,” popisuje dělnice Jiřina Menšíková.
Lidé, kteří zde pracují mají nejrůznější zdravotní postižení, které jim brání v tom, najít si práci. Tady mohou pracovat třeba na zkrácený úvazek: “Ten handicap je různý: někdy to je o tom, že lidé jsou po nemoci, nebo operaci kolena nebo páteře. Jsou tady lidé i s duševním onemocněním,” upřesňuje vedoucí dílny Schaffartzik.
Opavská charita má celkem pět různých pracovišť, kde zaměstnává lidi s handicapem. Např. ruční dílnu, call centrum či wellness. Dohromady zda pracuje 140 lidí se změněnou pracovní schopností.