K vidění jsou zde váhy na odvažování léků, nejrůznější katetry, injekční stříkačky, celý nemocniční pokoj nebo gynekologickou ambulanci tak, jak vypadaly ještě v minulém století. Zakladatelka muzea Lenka Hanková nashromáždila v muzeu ošetřovatelství stovky předmětů, které zdravotní sestry kdysi ke své práci používaly: “Původní myšlenka bylo to, že jsem litovala všechny předměty, které se měly vyhodit když se dělaly nějaké rekonstrukce stavební nebo nějaké technické.”
A tak zastaralé pomůcky opět našly nové uplatnění: můžeme na nich vidět, jak moc se zdravotnictví od dob polistopadových změnilo: tento obří močový katetr zcela jistě naháněl pacientům hrůzu a tyto skleněné stříkačky na opakované použití zase ztěžovaly práci sestrám.
Obyčejná lůžka nahradily v nemocnicích elektrické polohovací postele.
Nejstarším exponátem v muzeu jsou tyto váhy k odvažování léků vyrobené v r. 1937 v New Yorku. Lence Hankové je darovali pracovníci nemocniční lékárny. A našlo se i spoustu dalších dárců, kteří rádi přispěli: “Jednou z úsměvných historek je zaslání plechového umyvadla k vyšetřovacímu gynekologickému stolu, které mi scházelo. Doslala jsem jej na Vánoce v loňském roce, vzpomíná Hanková.
V muzeu uvidíte také první učebnice ošetřovatelství, které napsala Marie Rozsypalová a nebo také zápisky zdravotních sester z výuky.
Muzeum ošetřovatelství je pro veřejnost otevřeno vždy poslední úterý v měsíci, ale domluvit si můžete i individuální prohlídku.