Důkladné přípravy a nakonec také počasí rozhodlo o tom, kdy hvězdářská kopule o průměru asi 3 metry dosedne na své místo na střeše Filosoficko-přírodovědecké fakulty. Jeřáb celou konstrukci vynesl vysoko nad zem a pak ji odborníci opatrně umístili tam, kam patří. Tak skončila první fáze výstavby hvězdárny přímo na objektu fakulty.
“Stejně těžké teď bude teď předně nasadit dalekohled, aby fungoval v souladu s mechanikou kupole. Potom vytvořit hardwarové pozadí celého zařízení, nakonec dodat patřičný software, “ popisuje pokračování výstavby observatoře děkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty SU Zdeněk Stuchlík.
Pokud si ale představujete romantické pozorování oblohy v kopuli observatoře, tak se pletete. V této moderní hvězdárně totiž vše obstará technika. A vy můžete klidně zůstat doma, u svého počítače.
“Všechno bude přímo digitalizováno. Nebude nutné obsluhovat dalekohled přímo. Ale zprostředkovaně. Obrazy se budou tvořit někde v pracovně nebo v učebně,” vysvětluje děkan Stuchlík.
Observatoř bude sloužit především studentům astrofyziky, kteří takto získají i praktickou část výuky. Příležitostně sem bude moci i veřejnost.
“Za optimální bych považoval, kdyby vznikl astronomický kroužek pro zájemce ze základních a středních škol z Opavy a okolí. Kteří by mohli dostat systematicky také možnost pracovat s tímto zařízením,” plánuje Stuchlík.
Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity bude mít jako jediná vysoká škola u nás moderní observatoř přímo ve škole. Zprovozněna by měla být ještě do konce letošního roku