Nedostatek kvalifikovaných dělníků a zároveň nezájem studovat řemeslné obory – to jsou dva aspekty, které daly dohromady stavební učiliště (v OP) a tamní hospodářskou komoru. Společně chtějí přilákat přilákat do učebních oborů více žáků.
Václav Hon, předseda Hospodářské komory, Opava:
“ Když se žáci dostanou na to řemeslo, tak jich tam zůstane jen 20% a to ještě jsou tam děti živnostníků a řemeslníků.
Projekt „Studuj řemeslo“ přináší výhody těm, kteří si na učiliště podají přihlášku: těšit se mohou na stipendium, příspěvek na pořízení nářadí a především také na jistotu budoucího zaměstnání.
Rostislav Kukol, mistr odb. výcviku SOU stavebního v Opavě: “Pokud ty firmy mají zájem a vytipují si ty kluky, tak si je mohou vzít na firmu a tam si je zapracovávají během učení.”
Zedníci, pokrývači, truhláři, instalatéři či elektrikáři tak leckdy mají smlouvu se svým budoucím zaměstnavatelem v kapse ještě dřív, než dokončí závěrečné zkoušky a dostanou výuční list.
Aby učni udrželi krok s moderními technologiemi i materiály, škola přizpůsobuje svůj vzdělávací program tak, aby žáci znali všechny novinky ve svém oboru.
Miroslav Weisz, ředitel SOU stavebního v Opavě:
Firmy se zajímají o naše vzdělávací programy a dochází k situacím, že na žádost firem dochází k upravení těchto programů.
Na stavebním učilišti nyní studuje 320 žáků, přitom před osmi lety to byla téměř pětistovka. A jak vidíte, ani dívky tady, v ryze mužských profesích, nejsou výjimkou.