Přestože by se mohlo zdát, že kniha je v současné rychlé a moderní době ohrožena, není to tak. V opavské Knihovně Petra Bezruče má na 9,000 příznivců, kteří si život bez nedokáží představit. A to přesto, že jí zdatně konkurují třeba elektronické či audio knihy. Knihovny prošly za uplynulých dvacet let velkou proměnou. Provoz v nich se plně zautomatizoval. Digitalizace knihovního fondu sice trvala několik let, ale dnes už si to nikdo jinak představit neumí.
Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny P. Bezruče v Opavě:
„Automatizace zejména zlepšila komfort uživatelů v tom, že si mohou nahlížet do svého konta, dostanou se k hodnocení knih, mohou si prodlužovat výpůjčky knih a mají také přehled, kde která kniha je.“
Modernizace knihoven a také jakým směrem by se knihovny měly v následujících letech ubírat, bylo také jedno z témat, které na konferenci s názvem Kniha ve 21. století, zaznělo.
Libuše Foberová, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě:
„Diskutuje se o digitálních službách, o kyber prostoru pro knihovny, o nových možnostech knihoven a také o tom, jak by měli přistupovat k novým médiím.
Přestože čtenáři dnes mohou mnoho věcí vyřídit on-line cestou, přesto zůstávají knihovny místem setkávání: pořádají se zde výstavy, přednášky či kurzy. Nejčastěji ale stále chodí do knihovny za dobrou knihou.
Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně:
„Jednak poskytuje přístup ke vzdělání, univerzity samy to nezvládnou. A dále fungují jako komunitní centra, kde se lidé potkávají, mluví o věcech spolu, dostávají přísun informací.“
Za řečnickým pultem se během dvou dnů vystřídali odborníci z České republiky, ale i Polska, Slovenska či Švédska. Kromě přednášek si účastníci stihli také vyměnit mnoho zajímavých zkušeností.