Vypadá to jako hračka – načepovat správně pivo, ale ve skutečnosti je to složitější. Zvlášť když si vás přísným okem měří porota a časomíra ukrajuje po vteřinách vymezený čas. K pípě se ale účastníci Zlatovar cupu propracovali přes znalosti o historii či výrobě piva. A museli znát také současné trendy v pivovarnictvi. Soutěžící mohli načepovat piva dvě. To, které se jim více povedlo pak servírovali porotě.
Jiří Vizauer, organizátor soutěže
„Musí ukázat, že to pivo je nejen pěkné od pohledu, ale i na míru. Že pěna je kompaktní. Také musí předvést ten servis se vším všudy.“
Utěrka na orosené sklenice s pivním mokem, přehozená přes ruku, tady byla samozřejmostí, stejně jako podtácky, které k žejdlíku piva patří.
Jakub Dobrovolný, člen poroty a sládek
„Hlavně ten servis a celkový dojem je důležitý. Servis dělá asi 70% v gastronomii.
Soutěžícím pomáhala k co nejlepšímu výkonu hudba a pak také kolegiální povzbuzování soupeřů, kteří své konkurenty bedlivě sledovali z publika.
Výhodu domácího prostředí měli tříčlenný tým opavské hotelové školy, který v 11. ročníku krajské soutěže skončil druhý za Střední školou společného stravování z Ostravy – Hrabůvky. Třetí pak byl tým Střední školy Zdeňka Matějčka z Ostravy – Poruby. Nejlepším výčepním se pak stal domácí Jan Kozel.