Je již osmiletou tradicí, že jednou během školního roku, se výuka na Slezském gymnáziu odehrává zcela v režii studentů. Sami si vyberou téma o kterém pak diskutují. To letošní se týkalo národnostních menšin žijících u nás a znělo: Země česká, domovu můj (i tvůj).
Kamila Tkáčová, Slezské gymnázium:
“Je dobré naučit mladé lidi hovořit o různých problémech, naučit je argumentovat argumenty a nejen emocemi.
Pro mnohé bylo zcela nové zjištění, že u nás žije zhruba 430 000 lidí, kteří se hlásí k 22 národnostním menšinám. Nejpočetnější tvoří Slováci, Němci či Poláci. Studenti se leccos zajímavého ale dozvěděli i o těch ostatních. Výuku pak měli gymnazisté tentokrát zcela ve své režii.
Terezie Krejčí, studentka Slezského gymnázia:
„My jsme to pojali ve formě televizních zpráv.Jelikož jsme chtěli nějak netradičně předat informace o menšinách studentům.“
Řeč přišla samozřejmě také na aktuální migrační krizi, kterou potrhuje víc jak milion žádostí o azyl v zemích Evropské unie za loňský rok. V ČR jich bylo víc jak 1000. Studenti se mohli dozvědět také o životě uprchlíků ui nás.
Lukáš Steuer, pracovník v Uprchlickém táboře Drahonice:
„Chci jim přiblížit, jak funguje uprchlická situace, jak se s nimi zachází.. Co všechno musí podstoupit.”
Stejně, jako nyní studenti diskutovali na téma národnostních menšin u nás, probírali už dříve např. téma humanity, Evropské unie nebo jak být sám sebou.