Oblíbenou akci pořádá Ostravské muzeum už devět let, mimo jiné i s finančním příspěvkem obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
"My vlastně tuto akci podporujeme finančně již delší dobu, ale před třemi lety jsme se rozhodli tomu dát něco víc, a to v podobě masopustního jarmarku. Myslím si, že opravdu je to konec času strádání a začátek času hodování, takže k tomu to určitě patří. Každoročně je tady čím dál více lidí, takže jsem velmi ráda, že se to stalo tradicí," nadšeně říká starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.
"Je to prosba o dobrou úrodu, o to, abychom byli v následujícím roce zdraví, šťastní. Hlavně v roce hospodářském, který začíná probouzejícím se jarem. To byl hlavní smysl masopustu. Je to oslava přicházejícího sluníčka a všeho dobrého," říká etnografka Ostravského muzea Markéta Palovská.
Masopustní tradici se věnují dobrovolní hasiči, ti jako jediní v okolí místo pochovávání basy symbolicky zabíjejí kozla. "Kozel by se měl zabít, to zlé by mělo jít pryč a měl se obnovit mladý kozel, který měl přinést blahobyt a štěstí do nového roku. Kozla zabíjíme už hodně dlouho, stále to držíme," pochvaluje si Jan Kostka ze sboru dobrovolných hasičů v Pustkovci.
Do programu, který měl tentokrát podobu barokních radovánek, se zapojila i spousta lidí v maškarním průvodu. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz chystá v centru města i letos také další tradiční akce.