“Byly tam momenty, kdy bylo hodně lidí naštvaných, že nemůžou být na mobilu, ale jinak to bylo v pohodě,” říká Marek Kocourek, ZŠ Gen. Píky Ostrava, autor vítězného snímku. “Pokaždé je to zaměřeno na něco jiného. Byl sport přes hranice, loni žáci tancovali a letos jsme se zaměřili na mezilidskou komunikaci,” říká Jan Horák, projektový manažer Moravské Ostravy a Přívozu.
Studenti 7. až 9. tříd měli za úkol natočit krátký film, který vyjádří škodlivost sociálních sítí, případně poukáže na kyberšikanu a sepjetí mladé generace s telefonem.
“Ze spolupráce se školami a úřadem centrálního obvodu jsem nadšená. Skvělá je také kooperace mezi studenty. Ukázalo se to na pětidenních stážích v Morávce i u nás v Polsku. Umí spolu komunikovat, bavit se a pracovat. Výsledky jsme viděli dnes u promítání filmů,” komentuje Iwona Krużołek, Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Raciborzu.
Děti sestavily česko polské týmy. Musely vymyslet a napsat scénář a natočit krátký film. Každý z nich nesl poselství mezilidské komunikace, byl česko-polsky otitulkován. Na společném promítání v ostravském Gongu byli mezi diváky samotní tvůrci, jejich spolužáci a také odborná porota, která vybrala tři nejlepší snímky ze 16 natočených.
“Sehráli jsme film o klukovi, kterému internet změnil život. Bylo těžké vymyslet námět o čem film bude, ale samotné natáčení už bylo skvělé,” komentují natáčení snímku autorky vítězného filmu.
Česko polská spolupráce se rozvinula v přátelství a už nyní hlavní aktéři přemýšlí o dalším projektu, který propojí děti i pedagogy. Téma pro příští rok bude zdravý životní styl a pokud se podaří získat evropské peníze, bude to už pátý česko-polský projekt v rámci přeshraniční spolupráce. Projekt „Mezilidská komunikace – tváří v tvář bez internetu“ získal financování z prostředků Fondu mikroprojektů 2014-2020 v Euroregionu Silesia v rámci Programu INTERREG V-A Česká republika - Polsko.