Už cesta je cíl - jednoduchá věta, která ale v péči o děti se zdravotním postižením znamená víc než by se na první pohled zdálo. Paprsek dnes navštěvují předškoláci od 3-7 let, s autismem, mentálním postižením, ADHD a dalšími obtížemi.
"Někdy ty maminky, jak jsou uvázané doma na celý den, tak to není dobré. My umožníme to, že dítě bude správně vedeno, od začátku budou vytvářeny správné návyky. Vemte si, že celodenní péče o to dítě, bez nároku na dovolenou a plat, je velice obtížné," vysvětluje ředitelka školy Natalie Kaštovská.
Kvůli projektu sociální inkluze se tyto děti budou učit v běžné základní škole. V Paprsku je na vstup do zcela odlišného světa chtějí připravit co nejlépe.
"Velmi mě těší, že od 1. září získali akreditaci ministerstva školství, protože bez toho by ta školka nemohla fungovat," spokojeně říká radní MOb Ostrava-JIh Adam Rykala. "Je to moc fajn, že nás stát i kraj podpořil. Moc nám v tom pomohla i obec. Teď máme pevnou půdu pod nohama a můžeme začít pracovat tak, jak jsme si původně představovali," dodává Kaštovská.
V Paprsku fungují od 7 do 16 hodin a jsou schopni zajistit i svoz dětí do školky. Paprsek slouží i jako centrum pro poskytování péče a poradenství v oblasti ADHD a poruch autistického spektra. Učitelé také spolupracují s odborníky a speciálními pedagogickými centry.