2-3 leté děti, jak samy učitelky říkají - jesličková třída. O 15 míst, která tady vytvořili, byl velký zájem. Kapacita je zaplněna, zájemců přitom přibývá.
"Veškeré vybavení máme nakoupeno z finančních prostředků zřizovatele. Od září malí capartíci nastoupili. Z počátku to bylo divoké, děti plakaly a plakaly maminky i tatínci. Paní učitelky měly také velké obavy, ale brzy se ukázalo, že děti jsou v mateřince spokojené," říká Věra Miklušová, ředitelka MŠ Za Školou 1, Ostrava-Zábřeh.
Režim v této třídě je v podstatě stejný jako v běžné mateřince. Mladší děti sice tolik neudrží pozornost, ale hrát si a tvořit je baví stejně. "Dvouleté děti dělají vesměs to, co vidí. Takže když paní učitelka chce, aby děťátko chodilo po čtyřech, poskakovalo, plazilo se a lehlo, tak musí udělat to samé. A také když děláme různé činnosti u stolečku, jako je pracovní nebo výtvarná výchova, i když je to v jejich případě trochu nadsazené slovo, tak ty děti dělají například s prstovými barvami a jsme rádi, že se vůbec trefí na výkres," dodává Miklušová.
Psychologové jednoznačně nejsou příliš nadšení odkládáním takto malých dětí do školek. Někteří rodiče ale nemají na výběr.
"Jak se ukazuje, tak to není ta nejhorší varianta, protože se ukazuje, že děti jsou spokojené. Velký význam má také chůvička, která pomáhá učitelce, protože v jednom člověku by se to nedalo zvládnout," uzavírá Miklušová.
Projekt tříd pro děti od dvou let radnice nastartovala v mateřince Alberta Kučery. Další třída kromě této funguje i v mateřské škole Adamusova. Radnice zvažuje otevření i dalších, zájem rodičů totiž stále stoupá.