Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím. Na jihu ošetří více než dvě stovky dřevin

Ostrava-Jih |

Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě ošetřují stromy napadené jmelím. Jen v obvodu Ostrava-Jih jde o 230 stromů. Dalších 31 padne k zemi, protože jsou jmelím natolik oslabeny, že by žádné ošetření nepomohlo.

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Na ostatních stromech dochází buď k chemickému ošetření nebo k ořezu větví. Na některých stromech je to jakoby napříč, to znamená ošetřit chemicky i případně ořezat a ty, které jsou napadeny nejvíc tím jmelím, tak bylo rozhodnuto o kácení.”
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy. To znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí , že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu. Těch se dělalo na Jihu asi 30.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje.”

Jak je to náročné?

Lukáš Křižánek, arborista: “Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá. Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy. Ve většině případech jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět.”

V obvodu Ostrava-Jih je zhruba 30 tisíc stromů, které jsou zmapovány v portálu Stromy pod kontrolou.

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod se stará každoročně o své stromy tím, že jsou vydána rozhodnutí na stromy, které úplně uschly, nebo jejich zdravotní stav neodpovídá. Tyto jsou následně vykáceny. Každoročně dochází k ořezům korun stromů, které zasahují třeba do fasád obytných domů a další.”

O stromy v obvodu se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Likvidovat ho budou do jara

30. října 2023 15:50 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se pustili do boje se jmelím na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

V Karviné začali likvidovat jmelí. Se škůdcem budou arboristé bojovat do jara

31. října 2023 13:28 | Karviná | Monika Danková

V Karviné začala likvidace jmelí na stromech. Tento parazit napadá dřeviny po celém městě, nejvíce je rozšířen v parku Boženy Němcové, kde také první práce začaly.

Likvidace jmelí v Karviné pokračuje, havarijní stromy se musí pokácet

10. února 2024 11:08 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné pokračuje likvidace jmelí na stromech. Loni na podzim začaly práce arboristů v parku Boženy Němcové, kde byl tento parazit rozšířen nejvíce, postupně se ale jmelí likviduje i v jiných částech města.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Noc vědců přírodovědecké fakulty se vrátila do Slezské Ostravy, návštěvnost byla enormní

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity se připojila k vědeckým pracovištím dvou desítek českých vysokých škol a dalších institucí a přivítala stovky návštěvníků na letošní Noci vědců. Oproti loňskému roku se zájemcům představila ve vlastních prostorách na slezskoostravském Hladnově.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

TrikFilm představil animovaná díla mladých autorů, mezinárodní festival se konal už popáté

Poslední zářiový týden přivítala Ostrava už pátý ročník Mezinárodního festivalu dětské a studentské mediální tvorby TrikFilm. Ten letos představil více než dvě stě animovaných děl z více než třiceti zemí světa. Návštěvníkům zároveň festival nabídnul i množství doprovodných aktivit.

Ve Studiu G si zahrají profesionálové i studenti

Studio G je jednou z nejmladších divadelních scén v Ostravě. Vzniklo teprve v roce 2019 na místě bývalého papírnictví, jehož prostory členové přebudovali na kavárnu a divadelní sál. Od té doby slouží kultuře.

Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím. Na jihu ošetří více než dvě stovky dřevin
Vydáno 21. února 2023 14:21, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.

V Ostravě ošetřují stromy napadené jmelím. Jen v obvodu Ostrava-Jih jde o 230 stromů. Dalších 31 padne k zemi, protože jsou jmelím natolik oslabeny, že by žádné ošetření nepomohlo.

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Na ostatních stromech dochází buď k chemickému ošetření nebo k ořezu větví. Na některých stromech je to jakoby napříč, to znamená ošetřit chemicky i případně ořezat a ty, které jsou napadeny nejvíc tím jmelím, tak bylo rozhodnuto o kácení.”
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy. To znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí , že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu. Těch se dělalo na Jihu asi 30.”

Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje.”

Jak je to náročné?

Lukáš Křižánek, arborista: “Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá. Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”

Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy. Ve většině případech jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.

Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět.”

V obvodu Ostrava-Jih je zhruba 30 tisíc stromů, které jsou zmapovány v portálu Stromy pod kontrolou.

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod se stará každoročně o své stromy tím, že jsou vydána rozhodnutí na stromy, které úplně uschly, nebo jejich zdravotní stav neodpovídá. Tyto jsou následně vykáceny. Každoročně dochází k ořezům korun stromů, které zasahují třeba do fasád obytných domů a další.”

O stromy v obvodu se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000035823/ostrava-zachranuje-stromy-napadene-jmelim-na-jihu-osetri-vice-nez-dve-stovky-drevin