Nechávání cenností bez dozoru nebo jejich schovávání pod deku a oblečení. To je nejčastější příčinou krádeží na koupalištích a plovárnách, které jsou nyní v letních měsících značně vytížené. Preventivně tedy město Ostrava spustilo informační kampaň „Deka není trezor“. Jedním z cílů byl Vodní areál Jih.
Martina Jablońská, preventistka, Policie ČR: „Magistrát města Ostravy ve spolupráci s městskou policií organizuje už několik let bezpečnostně vzdělávací program Bezpečnější Ostrava. Letos poprvé jsme se zaměřili také na návštěvníky koupališť na území našeho města. Působíme preventivně, takže občany oslovujeme, upozorňujeme je na určitá rizika, jak předcházet nějaké majetkové trestné činnosti.“
Helena Badurová, preventistka MP Ostrava: „Doporučujeme, aby nenosili na koupaliště zbytečně cenné věci, aby si nechávali doklady doma, aby neschovávali věci pod deku, na deku, aby nenechávali věci na lavičkách, je taky takové nepsané moudro, že příležitost dělá zloděje, takže kolikrát se může stát, že i nějaký obyčejný návštěvník, který tady ani nešel za cílem někoho okrást, tak se stane, že uvidí na dece třeba tablet a odcizí ho. Jedna z takových důmyslných skrýší je bota, ale o tom už pachatelé taky vědí, tak si prosím neukládejte věci do těch bot.“
Řada koupališť nabízí také možnost schovat si své cennosti do bezpečnostních schránek. Ani zde však není bezpečnost cenností stoprocentně zaručená.
Helena Badurová, preventistka MP Ostrava: „Pojištění těchto koupališť může být do výše až 10 tisíc, to znamená, že pokud nějaký návštěvník má telefon, iPhone třeba, za 30 tisíc a uschovají si ho do schránky a stane se, že ten telefon někdo odcizí, tak povinnost koupaliště není mu celou tu částku uhradit.“
anketa, návštěvníci koupaliště: „Jak si dáváte pozor na cennosti a věci tady na koupalištích?“ – Hlídám si pořád všechno, aby měla pod kontrolou. Střídáme se, ještě přijde syn, tak se střídáme vždycky.“
anketa, návštěvníci koupaliště: „Dáváme si pozor, protože dáváme věci do skříňky.“
Různé preventivní kampaně policie oceňuje i vedení obvodu.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Vím, že preventivní kampaně městské a státní policie pomáhají. Většinou ty akce probíhají na školách. Vždy záleží na jednotlivých ředitelích škol, jestli si tu kampaň objednají a my je samozřejmě motivujeme, aby tak činili. I statistiky, přičemž tu poslední jsme slyšeli na zastupitelstvu obvodu v červnu, že v Ostravě kriminalita klesá a je to i tady v Ostravě-Jihu. není to sice žádný velký pokles, ale pokles to je a věřím, že k tomu přispívají právě ty preventivní programy.“
Další preventivní programy městské policie v rámci obvodu zahrnují například také čipování jízdních kol, psů nebo kampaň pro cyklisty o nošení přilby.“