Propojení elektrického obvodu, správné klikování, montování ortézy nebo třeba i pletení vánočky. Žáci základních škol, které brzy čeká přechod na střední školy a učiliště se mohli na soutěži Řemeslo má zlaté dno procvičit v těchto praktických úkonech.
Jana Kováčková, organizátorka soutěže, Kultura-Jih: „Děti si tady můžou vyzkoušet různá řemesla. Máme tady 18 stanovišť různých středních škol. Jsou tady i partneři škol, takže děti mají mají možnost se poptat i jich, jak se můžou dostat na školy nebo kde mohou dělat praxe.“
Žáci si ověřují své schopnosti a dovednosti při plnění praktických úkolů v šestičlenných týmech.
anketa, účastníci soutěže: „Určitě mě zaujala zdravotní škola, protože se na ni chystám a myslím si, že je to tady super, protože si vyzkoušíme hodně těch škol.“
anketa, účastníci soutěže: „Já už mám vybráno zedníka, ale nejvíc mě tady bavilo montování šroubků.“
Vyzkoušet si toho zde žáci mohli opravdu spoustu. Každé stanoviště bylo speciálně zaměřené a hodnotili ho vyučující oborů či jeho studenti.
Miriam Návratová, vyučující odborných předmětů, Střední zdravotnická škola Ostrava: „Naši žáci oboru nutriční asistent si připravili potravinovou pyramidu, tajenku o zdravé výživě a poznávání luštěnin, množství cukru v potravinách a nápojích a vlastně tady zrovna žáci skládají potravinovou pyramidu.“
Antonín Žemba, student, Střední průmyslová škola Vítkovice: „Máme 4 světla a 3 nesvítí, tak oni musí najít ten problém proč. Může být problém třeba v pojistkách, že je spálená, tak to musí vyměnit nebo v žárovce, takže když mají všechny pojistky v pořádku, tak to musí otevřít a vyměnit tu žárovku.“
Valerie Kryštofová, studentka, SOŠ ochrany osob a majetku: „U nás se klikuje a počítáme to na body a na druhém stanovišti se skládá zbraň.“
Cílem prezentujících škol bylo poté hlavně nalákat nové studenty.
Eva Janíčková, učitelka odborného výcviku oboru pekař, SŠ Zdeňka Matějíčka: „Já si myslím, že i ta pekařina je zajímavá. Byli jsme tu loňský školní rok a měli jsme pletení pletýnek a teď máme rohlíky. Do prvního ročníku se nám teď hlásilo přes 20 pekařů.“
Darina Ištvániková, studentka, SOŠ Frýdek-Místek: „Momentálně lákáme především na mechaniky seřizovače, zámečníky a na obráběče kovu. Já jsem sama na oboru mechanik seřizovač a šla jsem tam především protože máme rodinnou firmu a můj otec jím je taky. S CNC tedy dělám už odmalička. Je to navíc velice žádaný obor, tak jsem měla jistotu, že se uplatním.“
O doprovodný program se na soutěži postarali například barmani ze Střední školy společného stravování. První místo si letos ze soutěže odnesli žáci 9.C ze základní školy Bohumíra Dvorského.