Asociace výrobců topenářské techniky na jaře nechala v akreditované zkušebně v Brně změřit jeden z kotlů, který je na seznamu vybraných zařízení vhodných pro poskytnutí kotlíkové dotace. Jeho konstrukce prý na první pohled neumožňuje plnit požadované množství vypouštěných emisí. Podezření se prokázalo.
Mojmír Krátký, ředitel Asociace podniků topenářské techniky: “Výsledek měření byl takový, že ten daný výrobek deklaruje tu nejvyšší třídu a podle měření autorizované osoby není ani ve třídě 3. Čili podle výsledků měření by neměl být vůbec uváděn na trh.”
Ministerstvo životního prostředí proto nechalo udělat arbitrážní posudek v Polsku. Ten se s českým posudkem rozchází a podle polských odborníků kotel splňuje deklarovaná kritéria.
Lucie Früblingová, mluvčí Státního fondu životního prostředí: “Kotel plně splňuje podmínky programu pro hnědé uhlí a dřevní pelety. Výrobce zatím nedodal posudek pro černé uhlí, ale zavázal se, že ho dodá do konce roku.”
Topenáři se s tím ale nechtějí smířit. Není prý možné, aby byly výsledky tak odlišné.
Jana Dronská, mluvčí výrobce kotlů Viadrus: “Společnost Viadrus i další výrobci topenářské techniky jsou i nadále přesvědčení, že není dostatečně ochráněn český trh, protože jsou tady stále zahraniční výrobci, kteří sice požadovaná kritéria deklarují, ale nesplňují.”
Na seznamu schválených výrobků je nyní asi 400 kotlů. Řešením by podle topenářů bylo, aby musely být akreditovány ve stejné zkušebně.