O 90 tisíc tun nadbilančních kalů se má postarat firma AVE. Do záležitosti se ale vložilo ministerstvo, které chce provést velkou EIA, tady studiu vlivu na životní prostředí.
"Proces EIA má celou řadu účastníků, kteří mohou vznášet různé námitky. Osobně odhaduji, že to může znamenat odklad zhruba o rok," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO 2011).
Dalším problémem je kontaminovaná zemina, tedy dno pod lagunami. Likvidace 100 tisíc tun bude na další samostatnou zakázku. Radnice preferuje jedinou rozumnou metodu, a to je aktivní dekontaminace. Při ní by se zemina nevytěžila, ale prošla by vysokoteplotní desorbcí.
"Pokud se do konce roku zvolí varianta, tak se během příštího roku bude připravovat veřejná zakázka. Nemyslím si, že se dodavatel vysoutěží dříve než na přelomu roku 2017/2018, ten bude potom dál zpracovávat svůj projekt, který musí projít studií EIA. Takže já osobně si myslím, že v ideálním případě může začít ten proces kompletní sanace fyzicky někdy v roce 2019," počítá Tomáš Macura.
Třetí rovinou problému jsou kontaminované odpadní vody, o ty se průběžně stará a čistí je společnost Diamo. Vývoj kauzy budeme dál sledovat.