To, co v ostatních městech trvalo i tři roky, zvládla Ostrava od dubna do srpna. Novou službu využilo 63 procent rodinných domů ve městě. Ostrava chce ale víc, během dvou let až 75 procent.
"Prvním důvodem bylo zvýšit komfort občanů pro odkládání tohoto druhu odpadu. Další souvisí s legislativou EU, a to snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu na skládkách," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová (ANO 2011).
"V době, kdy to byla placená služba, tak tento systém využívalo asi 2500 občanů Ostravy, dnes, kdy je to už součást systému, službu využívá více než 10500 občanů bezplatně a 500 občanů to má jako placenou službu," říká jednatel společnosti OZO Ostrava s.r.o. Karel Belda.
Celkem přišlo přes 10.000 žádostí, úředníci i v těchto dnech přijímají další - zhruba 12-15 denně. OZO Ostrava odváží biopopelnice jednou za 14 dnů. Svoz bude fungovat i v zimě, od prosince do března - a to jednou za měsíc. Zatím nejlepší výsledky v zavádění biopopelnic majjí obyvatelé Polanky, Třebovic a Radvanic. Magistrát dál uvažuje o bezplatných biopopelnicích i pro školky a další instituce zřízené městem.