Každým rokem má zdravotnická záchranná služba několik výjezdů, které bezprostředně souvisí s používáním zábavné pyrotechniky. V lepším případě jsou to jen drobné popáleniny. V těch horších to ale mohou být utržené prsty nebo úrazy očí. Proto je nutné dodržovat některé důležité zásady.
Zbyněk Vařecha, prodejce pyrotechniky: ”Výrobky rozhodně doporučuji kupovat v kamenných prodejnách, kde mají vyškolený personál. Každý výrobek by měl být schválen pro prodej na českém trhu.”
Velké škody může pyrotechnika napáchat také na majetku. Například v roce 2012 zapálila rachejtle v Karviné střechu sportovní haly. Škoda se vyšplhala na půl druhého milionu korun. Často také hoří kontejnery.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: “Chtěl bych apelovat na lidi, aby si našli volnou plochu. Nemělo by to být v blízkosti nemocnic, domovů důchodců nebo kostelů. Ne blízko zaparkovaných aut a rozhodně ne z balkónů.”
Na nový rok by také měli rodiče zdůraznit svým dětem, aby nesbírali kolem domu nevybuchlé petardy. Mohou se chovat velmi nestabilně.