Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři s památkáři navrací zpět krásu interiéru ostravské Grossmannovy vily

Ostrava-město |

V Ostravě pokračuje záchrana architektonické perly města Grossmannovy vily. Restaurátoři spolu s památkáři intenzivně pracují na obnově desítek dochovaných prvků interiéru. Vitráže, další skleněné a dřevěné prvky byly odvezeny do brněnských restaurátorských dílen.

Vilu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Novostavba Grossmannovy vily byla povolena stavebním povolením ze dne 15. září 1922 a kolaudována výnosem 28. března 1924. Dobový Polední ostravský deník v jednom z článků uvedl:

„Vila je jedna z nejpřepychovějších na Ostravsku a její zařízení podobá se vnitřku paláce. Jsou zde ohromné sbírky cenných originálů, starého porculánu, různých soch a pod.“

Unikátní vitráže a další skleněné prvky jsou obnovovány v brněnské firmě Mitvalský – M fabrica, která restauruje státem chráněné památky a vychází z pracovních postupů a technologií starých mistrů řemesla. Restaurátoři při obnově vitráží postupují v součinnosti s památkářem Národního památkového ústavu i zhotovitelem. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nad každou z dochovaných vitráží i návrhem k obnově původních vitráží probíhá čilá diskuse. Doslova filigránskou ruční práci předchází proces nalezení správné struktury skla i jeho barevného odstínu v kontextu každé místnosti. V touze vypátrat původní podobu vitráží napomáhá i analýza dobových fotografií, které jsou však černobílé. Dle slov zástupce firmy, jež restaurovala vitráže celé řady významných staveb, mezi nimiž nalezneme příkladmo Starý královský palác Pražského hradu, sv. Hostýn, zámek Lednici a mnohé další výjimečné objekty, jsou barvy skel vitráží Grossmannovy vily poněkud netradiční. Kromě vitráží v této dílně obnovují i skleněné výplně dveří či dobového nábytku."

A intenzivní konzultace nad postupem obnovy dřevěných prvků probíhá i v dílnách brněnského uměleckého stolařství Tabernákl. I zde má hlavní slovo v diskusi s restaurátorem památkář, specialisté opět řeší finální barevné provedení nábytku a dalších dřevěných částí po očištění a odstranění různých nánosů tak, aby se vila zaskvěla ve své původní kráse. Také tito restaurátoři využívají k dosažení autentického stavu dobových fotografií. Zúčastnění řeší též pracovní postup při obnově poškozených prvků, vždyť se jedná o takřka sto let starou stavbu, která v uplynulých desetiletích sloužila nejen jako zázemí majitelů, ale posléze také jako mateřská škola či školní družina.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Restaurátoři konstatovali, že dochovaný nábytek ve vile je vskutku precizně proveden a detekovali také unikátní historické parkety významné vídeňské firmy té doby, které byly užity též ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži se vzorem tzv. dvojitého vídeňského kříže. Parkety této firmy mohou návštěvníci rovněž spatřit na zámku Lednici. Proces obnovy historických parket je velmi náročný, rukama několika restaurátorů projde každý parketový dílec opakovaně. Jednotlivé části jsou nejprve označeny, následuje proces očištění, jsou zbaveny hřebíků a postupně jsou odstraňovány i nánosy laku, kterými byly parkety nevhodně opatřeny v uplynulých desetiletích. Teprve po odstranění těchto vrstev je reálná konstrukční obnova, která zahrnuje množství dalších kroků, než se každý z jednotlivých dílců zaskví ve své finální, obnovené podobě. Než se však přistoupí k dalším záchranným krokům je nejprve nutné veškeré napadené dřevěné prvky zbavit dřevomorky."

Práce ale pokračují i na stavbě. Odkryty byly další původní malby, které budou obnoveny. Nanášeny jsou omítky. O postupu prací město informovalo v závěru loňského roku, kdy byla na vilu vrácena střecha a získala obnovenou fasádu. Aktuálně jsou náklady k záchraně památkově chráněné vily definovány ve výši 98 milionů korun bez DPH, očekáváno je navýšení částky primárně z důvodů složitých restaurátorských prací, jejichž potřeba byla identifikována a pracovní postupy nastaveny poté, co se bylo na stavbě zjištěno zasažení dřevomorkou, v jejímž důsledku bylo nutno demontovat většinu nábytku. Lidé budou moci obdivovat krásu památky při prohlídkách v prvních měsících roku 2024, po dovybavení vily nábytkem. Město chce do vily vrátit každodenní život, vila nabídne i ubytování v původních pokojích či prostory k různým společenským a kulturním akcím.

Nahlásit chybu


K tématu

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Ostrava získala novou dominantu. Grossmannova vila je zrekonstruována

28. března 2024 14:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Ve Studiu G si zahrají profesionálové i studenti

Studio G je jednou z nejmladších divadelních scén v Ostravě. Vzniklo teprve v roce 2019 na místě bývalého papírnictví, jehož prostory členové přebudovali na kavárnu a divadelní sál. Od té doby slouží kultuře.

Klub 1. FC Poruba uspořádal nábor fotbalových hvězdiček s Tomášem Ujfalušim. Přišly desítky dětí

Klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Restaurátoři s památkáři navrací zpět krásu interiéru ostravské Grossmannovy vily
Vydáno 25. února 2023 17:21, Ostrava-město, Jiří Cileček
V Ostravě pokračuje záchrana architektonické perly města Grossmannovy vily. Restaurátoři spolu s památkáři intenzivně pracují na obnově desítek dochovaných prvků interiéru. Vitráže, další skleněné a dřevěné prvky byly odvezeny do brněnských restaurátorských dílen.

obnova vitráží; zdroj foto: Jiří Sláma

Vilu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Novostavba Grossmannovy vily byla povolena stavebním povolením ze dne 15. září 1922 a kolaudována výnosem 28. března 1924. Dobový Polední ostravský deník v jednom z článků uvedl:

„Vila je jedna z nejpřepychovějších na Ostravsku a její zařízení podobá se vnitřku paláce. Jsou zde ohromné sbírky cenných originálů, starého porculánu, různých soch a pod.“

Unikátní vitráže a další skleněné prvky jsou obnovovány v brněnské firmě Mitvalský – M fabrica, která restauruje státem chráněné památky a vychází z pracovních postupů a technologií starých mistrů řemesla. Restaurátoři při obnově vitráží postupují v součinnosti s památkářem Národního památkového ústavu i zhotovitelem. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nad každou z dochovaných vitráží i návrhem k obnově původních vitráží probíhá čilá diskuse. Doslova filigránskou ruční práci předchází proces nalezení správné struktury skla i jeho barevného odstínu v kontextu každé místnosti. V touze vypátrat původní podobu vitráží napomáhá i analýza dobových fotografií, které jsou však černobílé. Dle slov zástupce firmy, jež restaurovala vitráže celé řady významných staveb, mezi nimiž nalezneme příkladmo Starý královský palác Pražského hradu, sv. Hostýn, zámek Lednici a mnohé další výjimečné objekty, jsou barvy skel vitráží Grossmannovy vily poněkud netradiční. Kromě vitráží v této dílně obnovují i skleněné výplně dveří či dobového nábytku."

A intenzivní konzultace nad postupem obnovy dřevěných prvků probíhá i v dílnách brněnského uměleckého stolařství Tabernákl. I zde má hlavní slovo v diskusi s restaurátorem památkář, specialisté opět řeší finální barevné provedení nábytku a dalších dřevěných částí po očištění a odstranění různých nánosů tak, aby se vila zaskvěla ve své původní kráse. Také tito restaurátoři využívají k dosažení autentického stavu dobových fotografií. Zúčastnění řeší též pracovní postup při obnově poškozených prvků, vždyť se jedná o takřka sto let starou stavbu, která v uplynulých desetiletích sloužila nejen jako zázemí majitelů, ale posléze také jako mateřská škola či školní družina.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Restaurátoři konstatovali, že dochovaný nábytek ve vile je vskutku precizně proveden a detekovali také unikátní historické parkety významné vídeňské firmy té doby, které byly užity též ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži se vzorem tzv. dvojitého vídeňského kříže. Parkety této firmy mohou návštěvníci rovněž spatřit na zámku Lednici. Proces obnovy historických parket je velmi náročný, rukama několika restaurátorů projde každý parketový dílec opakovaně. Jednotlivé části jsou nejprve označeny, následuje proces očištění, jsou zbaveny hřebíků a postupně jsou odstraňovány i nánosy laku, kterými byly parkety nevhodně opatřeny v uplynulých desetiletích. Teprve po odstranění těchto vrstev je reálná konstrukční obnova, která zahrnuje množství dalších kroků, než se každý z jednotlivých dílců zaskví ve své finální, obnovené podobě. Než se však přistoupí k dalším záchranným krokům je nejprve nutné veškeré napadené dřevěné prvky zbavit dřevomorky."

Práce ale pokračují i na stavbě. Odkryty byly další původní malby, které budou obnoveny. Nanášeny jsou omítky. O postupu prací město informovalo v závěru loňského roku, kdy byla na vilu vrácena střecha a získala obnovenou fasádu. Aktuálně jsou náklady k záchraně památkově chráněné vily definovány ve výši 98 milionů korun bez DPH, očekáváno je navýšení částky primárně z důvodů složitých restaurátorských prací, jejichž potřeba byla identifikována a pracovní postupy nastaveny poté, co se bylo na stavbě zjištěno zasažení dřevomorkou, v jejímž důsledku bylo nutno demontovat většinu nábytku. Lidé budou moci obdivovat krásu památky při prohlídkách v prvních měsících roku 2024, po dovybavení vily nábytkem. Město chce do vily vrátit každodenní život, vila nabídne i ubytování v původních pokojích či prostory k různým společenským a kulturním akcím.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035925/restauratori-s-pamatkari-navraci-zpet-krasu-interieru-ostravske-grossmannovy-vily