Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři s památkáři navrací zpět krásu interiéru ostravské Grossmannovy vily

Ostrava-město |

V Ostravě pokračuje záchrana architektonické perly města Grossmannovy vily. Restaurátoři spolu s památkáři intenzivně pracují na obnově desítek dochovaných prvků interiéru. Vitráže, další skleněné a dřevěné prvky byly odvezeny do brněnských restaurátorských dílen.

Vilu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Novostavba Grossmannovy vily byla povolena stavebním povolením ze dne 15. září 1922 a kolaudována výnosem 28. března 1924. Dobový Polední ostravský deník v jednom z článků uvedl:

„Vila je jedna z nejpřepychovějších na Ostravsku a její zařízení podobá se vnitřku paláce. Jsou zde ohromné sbírky cenných originálů, starého porculánu, různých soch a pod.“

Unikátní vitráže a další skleněné prvky jsou obnovovány v brněnské firmě Mitvalský – M fabrica, která restauruje státem chráněné památky a vychází z pracovních postupů a technologií starých mistrů řemesla. Restaurátoři při obnově vitráží postupují v součinnosti s památkářem Národního památkového ústavu i zhotovitelem. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nad každou z dochovaných vitráží i návrhem k obnově původních vitráží probíhá čilá diskuse. Doslova filigránskou ruční práci předchází proces nalezení správné struktury skla i jeho barevného odstínu v kontextu každé místnosti. V touze vypátrat původní podobu vitráží napomáhá i analýza dobových fotografií, které jsou však černobílé. Dle slov zástupce firmy, jež restaurovala vitráže celé řady významných staveb, mezi nimiž nalezneme příkladmo Starý královský palác Pražského hradu, sv. Hostýn, zámek Lednici a mnohé další výjimečné objekty, jsou barvy skel vitráží Grossmannovy vily poněkud netradiční. Kromě vitráží v této dílně obnovují i skleněné výplně dveří či dobového nábytku."

A intenzivní konzultace nad postupem obnovy dřevěných prvků probíhá i v dílnách brněnského uměleckého stolařství Tabernákl. I zde má hlavní slovo v diskusi s restaurátorem památkář, specialisté opět řeší finální barevné provedení nábytku a dalších dřevěných částí po očištění a odstranění různých nánosů tak, aby se vila zaskvěla ve své původní kráse. Také tito restaurátoři využívají k dosažení autentického stavu dobových fotografií. Zúčastnění řeší též pracovní postup při obnově poškozených prvků, vždyť se jedná o takřka sto let starou stavbu, která v uplynulých desetiletích sloužila nejen jako zázemí majitelů, ale posléze také jako mateřská škola či školní družina.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Restaurátoři konstatovali, že dochovaný nábytek ve vile je vskutku precizně proveden a detekovali také unikátní historické parkety významné vídeňské firmy té doby, které byly užity též ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži se vzorem tzv. dvojitého vídeňského kříže. Parkety této firmy mohou návštěvníci rovněž spatřit na zámku Lednici. Proces obnovy historických parket je velmi náročný, rukama několika restaurátorů projde každý parketový dílec opakovaně. Jednotlivé části jsou nejprve označeny, následuje proces očištění, jsou zbaveny hřebíků a postupně jsou odstraňovány i nánosy laku, kterými byly parkety nevhodně opatřeny v uplynulých desetiletích. Teprve po odstranění těchto vrstev je reálná konstrukční obnova, která zahrnuje množství dalších kroků, než se každý z jednotlivých dílců zaskví ve své finální, obnovené podobě. Než se však přistoupí k dalším záchranným krokům je nejprve nutné veškeré napadené dřevěné prvky zbavit dřevomorky."

Práce ale pokračují i na stavbě. Odkryty byly další původní malby, které budou obnoveny. Nanášeny jsou omítky. O postupu prací město informovalo v závěru loňského roku, kdy byla na vilu vrácena střecha a získala obnovenou fasádu. Aktuálně jsou náklady k záchraně památkově chráněné vily definovány ve výši 98 milionů korun bez DPH, očekáváno je navýšení částky primárně z důvodů složitých restaurátorských prací, jejichž potřeba byla identifikována a pracovní postupy nastaveny poté, co se bylo na stavbě zjištěno zasažení dřevomorkou, v jejímž důsledku bylo nutno demontovat většinu nábytku. Lidé budou moci obdivovat krásu památky při prohlídkách v prvních měsících roku 2024, po dovybavení vily nábytkem. Město chce do vily vrátit každodenní život, vila nabídne i ubytování v původních pokojích či prostory k různým společenským a kulturním akcím.

Nahlásit chybu


K tématu

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Ostrava získala novou dominantu. Grossmannova vila je zrekonstruována

28. března 2024 14:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě byla úspěšně dokončena záchrana Grossmannovy vily, památkově chráněného architektonického skvostu města. Po rozsáhlé obnově, zahájené koncem roku 2021 a zaměřené mimo jiné na odstranění dřevomorky, je vila připravena otevřít své brány prvním návštěvníkům.

Štramberské roubenky, Jurkovičova sušárna i kostelní varhany. Kraj podpoří obnovu památek

9. března 2024 13:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj letos přispěje na obnovu kulturních památek v regionu 12 milionů korun. Zastupitelé schválili finanční podporu 27 projektů na rekonstrukce či opravy kulturně či historicky významných objektů. Nad rámec tohoto programu kraj také přispěje 1,3 milionu korun na novou expozici v krovu kostela sv. Jana Křtitele v Hlučíně.


Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Policisté zadrželi recidivistu, který se vloupával do různých objektů v Ostravě

Dnes 9:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy-Poruby, Vítkovic a Hrabůvky vedla k úspěšnému zadržení podezřelého muže, který se dopustil série vloupání. V průběhu tří měsíců policie obdržela několik oznámení o vloupání do různých objektů, od sklepních prostor až po velkosklady a kanceláře.

Bubnovačka upozornila na ochranu dětí, které čelí násilí

Lekce muzikoterapie pořádá Mateřská škola Čeladenská Beruška šestkrát až osmkrát ročně, a to ve spolupráci se speciální pedagožkou Lenkou Břenkovou. Ta se Veselému muzicírování věnuje více než deset let.

Nový Jičín vybral architekta pro vizi kulturního domu, jeho majitelem se stane v prosinci

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

Včera 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Hasiči bijí na poplach. Špatné parkování může být i za zmařeným životem

Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

Včera 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

Hasiči simulovali únik chlóru na bazénu v Havířově, došlo i na varování obyvatel

Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.

Kraj postaví v Havířově nové budovy pro krizové Dětské centrum Pluto

Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.

Prožijte advent i na akcích MěDK, připraven je 3. ročník Cesty k vánoční harmonii

Městský dům kultury připravil pro obyvatele města i jeho návštěvníky pestrou nabídku předvánočních i vánočních akcí, tak aby si lidé tyto svátky zpříjemnili a naladili se do vánoční atmosféry.

Potrubáři

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

V základní škole v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu. Je určena k enviromentální výuce

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Starosta Ostravy-Jihu ocenil úspěchy mladých gymnastek na Mistrovství Evropy

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Ostrava rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Ztráty vody jsou nejnižší v zemi

Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

25. listopadu 2024 10:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

25. listopadu 2024 8:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

Restaurátoři s památkáři navrací zpět krásu interiéru ostravské Grossmannovy vily
Vydáno 25. února 2023 17:21, Ostrava-město, Jiří Cileček
V Ostravě pokračuje záchrana architektonické perly města Grossmannovy vily. Restaurátoři spolu s památkáři intenzivně pracují na obnově desítek dochovaných prvků interiéru. Vitráže, další skleněné a dřevěné prvky byly odvezeny do brněnských restaurátorských dílen.

obnova vitráží; zdroj foto: Jiří Sláma

Vilu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo František Grossmann, který spolu s architektem Františkem Fialou založil stavební firmu. Novostavba Grossmannovy vily byla povolena stavebním povolením ze dne 15. září 1922 a kolaudována výnosem 28. března 1924. Dobový Polední ostravský deník v jednom z článků uvedl:

„Vila je jedna z nejpřepychovějších na Ostravsku a její zařízení podobá se vnitřku paláce. Jsou zde ohromné sbírky cenných originálů, starého porculánu, různých soch a pod.“

Unikátní vitráže a další skleněné prvky jsou obnovovány v brněnské firmě Mitvalský – M fabrica, která restauruje státem chráněné památky a vychází z pracovních postupů a technologií starých mistrů řemesla. Restaurátoři při obnově vitráží postupují v součinnosti s památkářem Národního památkového ústavu i zhotovitelem. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nad každou z dochovaných vitráží i návrhem k obnově původních vitráží probíhá čilá diskuse. Doslova filigránskou ruční práci předchází proces nalezení správné struktury skla i jeho barevného odstínu v kontextu každé místnosti. V touze vypátrat původní podobu vitráží napomáhá i analýza dobových fotografií, které jsou však černobílé. Dle slov zástupce firmy, jež restaurovala vitráže celé řady významných staveb, mezi nimiž nalezneme příkladmo Starý královský palác Pražského hradu, sv. Hostýn, zámek Lednici a mnohé další výjimečné objekty, jsou barvy skel vitráží Grossmannovy vily poněkud netradiční. Kromě vitráží v této dílně obnovují i skleněné výplně dveří či dobového nábytku."

A intenzivní konzultace nad postupem obnovy dřevěných prvků probíhá i v dílnách brněnského uměleckého stolařství Tabernákl. I zde má hlavní slovo v diskusi s restaurátorem památkář, specialisté opět řeší finální barevné provedení nábytku a dalších dřevěných částí po očištění a odstranění různých nánosů tak, aby se vila zaskvěla ve své původní kráse. Také tito restaurátoři využívají k dosažení autentického stavu dobových fotografií. Zúčastnění řeší též pracovní postup při obnově poškozených prvků, vždyť se jedná o takřka sto let starou stavbu, která v uplynulých desetiletích sloužila nejen jako zázemí majitelů, ale posléze také jako mateřská škola či školní družina.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Restaurátoři konstatovali, že dochovaný nábytek ve vile je vskutku precizně proveden a detekovali také unikátní historické parkety významné vídeňské firmy té doby, které byly užity též ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži se vzorem tzv. dvojitého vídeňského kříže. Parkety této firmy mohou návštěvníci rovněž spatřit na zámku Lednici. Proces obnovy historických parket je velmi náročný, rukama několika restaurátorů projde každý parketový dílec opakovaně. Jednotlivé části jsou nejprve označeny, následuje proces očištění, jsou zbaveny hřebíků a postupně jsou odstraňovány i nánosy laku, kterými byly parkety nevhodně opatřeny v uplynulých desetiletích. Teprve po odstranění těchto vrstev je reálná konstrukční obnova, která zahrnuje množství dalších kroků, než se každý z jednotlivých dílců zaskví ve své finální, obnovené podobě. Než se však přistoupí k dalším záchranným krokům je nejprve nutné veškeré napadené dřevěné prvky zbavit dřevomorky."

Práce ale pokračují i na stavbě. Odkryty byly další původní malby, které budou obnoveny. Nanášeny jsou omítky. O postupu prací město informovalo v závěru loňského roku, kdy byla na vilu vrácena střecha a získala obnovenou fasádu. Aktuálně jsou náklady k záchraně památkově chráněné vily definovány ve výši 98 milionů korun bez DPH, očekáváno je navýšení částky primárně z důvodů složitých restaurátorských prací, jejichž potřeba byla identifikována a pracovní postupy nastaveny poté, co se bylo na stavbě zjištěno zasažení dřevomorkou, v jejímž důsledku bylo nutno demontovat většinu nábytku. Lidé budou moci obdivovat krásu památky při prohlídkách v prvních měsících roku 2024, po dovybavení vily nábytkem. Město chce do vily vrátit každodenní život, vila nabídne i ubytování v původních pokojích či prostory k různým společenským a kulturním akcím.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035925/restauratori-s-pamatkari-navraci-zpet-krasu-interieru-ostravske-grossmannovy-vily