Pomyslnou pomocnou ruku poskytují lidem v tíživých životních situacích také sociální pracovníci. Ať už budou obyvatelé Ostravy čelit bytové nouzi, finanční nedostatečnosti v důsledku
všudypřítomného zdražování potravin či energií, či se stanou senioři oběťmi domácího násilí, onemocní nebo jsou osamělí, mohou se obrátit o pomoc na sociální pracovníky. Nezastupitelnost sociální práce si připomínáme v rámci Světového dne sociální práce, jehož 40. ročník letos připadá na úterý 21. března.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit, ale velký význam má i vytvoření místa prvního kontaktu přímo na ostravské radnici pod názvem SOCIOPOINT, kde každému, kdo se ocitne v tíživé situaci, je nabídnuta pomoc pro její řešení."
Město každoročně vynakládá prostředky ve výši zhruba 160 milionů korun na zajištění podpůrné sítě občanům čítající přes 180 registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících aktivit. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, osobami s tělesnými, smyslovými a duševními handicapy, lidmi v sociální nouzi a dalších obtížných životních situacích.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Lidé v Ostravě naleznou kýženou pomoc též přímo v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí v Sociopointu. Sociální pracovníci poskytnou radu, jak postupovat při řešení existenčních potíží (v návaznosti na rostoucí náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, splátek, dalších výdajů), zprostředkují případně pomoc sociálních služeb, úřadů i zdravotnických organizací. Poradí, zda potřební mají nárok na příspěvky na bydlení, na děti, výchovné aj. Zájemci mohou sociální pracovníky Sociopointu kontaktovat na bezplatné lince 800 700 650, místo je v provozu každý den."
Mezi stovkami případů, které v Sociopointu řešili, byla také situace matky dvou dětí, která čelí nedostatku finančních prostředků. I když je zaměstnaná, majitel bytu, kde bydlí, opakovaně zvedá nájemné a otec na děti neplatí. Žena přes ostych, který původně cítila, zkusila vyhledat pomoc v Sociopointu. Sociální pracovníci ženu informovali, jak žádat o náhradní výživné a doporučili požádat o příspěvek na bydlení. Ženě pomohli vyplnit žádosti i další povinné podklady. Matka sama by situaci takto řešit neuměla, odcházela s nadějí, že pokud finance díky absolvovanému procesu získá, bude moci po dlouhé době dětem koupit jen tak něco pro radost.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "V rámci Sociopointu bylo zřízeno v půli listopadu 2022 také kontaktní místo pro bydlení a do současnosti se jeho pracovníci zabývali více jak třemi sty případů. Obyvatelé města zde získají informace, kterak řešit potíže v oblasti bydlení, včetně nedostatku financí na jeho úhradu a současně mohou podat žádost o sociální byt. Mezi lidmi, jež se zde obrátili o radu, jsou klienti, bydlící v nevyhovujících podmínkách, či přebývající na ubytovnách."
Další zde žádají o sociální byty v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě, který je realizován od listopadu 2022 do října 2025. Hlavním cílem aktuálního projektu je zajistit domácnostem v bytové nouzi standardní bydlení a poskytovat jim podporu ze strany sociálních pracovníků.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Jde již o třetí projekt, který realizujeme. Vyčleněno a zabydleno bylo 168 sociálních bytů, bydlení si udrželo 84 % domácností. Dalších minimálně 40 bytů plánujeme zabydlovat. Na kontaktní místo se obrátila také matka dvou dětí, která zde hledala řešení ze své aktuální situace, kdy s přítelem a dětmi bydlí v jednom pokoji na ubytovně, bez vlastní kuchyně. Původní byt, který rodina obývala, musela opustit, neboť se jej majitel rozhodl prodat. Ač má rodina stálý příjem, ocitla se v nouzové bytové situaci."
Pokud budou lidé hledat pomoc pro blízkého, o kterého se potřebují postarat, osobní asistenci pro dítě se zdravotním postižením či budou řešit další nepříznivé sociální situace, pomoc mohou nalézt také na webovém portálu sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě. Souhrnný pohled na sociální problematiku (sociální práci, služby, bydlení, zdraví, zaměstnanost, finanční gramotnost, ale i prevenci kriminality či kontakty na sociální pracovníky) lze nalézt na webu sociálních věcí. Na stejném místě naleznou zájemci také informace k činnosti dobrovolníků, pěstounů a mnohé další.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "U příležitosti Světového dne sociální práce děkuji pracovníkům v neziskových a příspěvkových organizacích, sociálním pracovníkům na úřadech městských obvodů a magistrátu města i v dalších institucích za poctivost, empatii a vysokou odbornou kvalitu, s jakými pomáhají lidem z nesnází. Z posledních tří náročných let vycházíme zkušenější, než jsme si kdy dokázali představit. Naše práce však pokračuje dál, a proto vám všem přeji dostatek zdrojů energie, chuť v našem poslání pokračovat a radost i z těch nejdrobnějších úspěchů."
Seniortaxi je ve Frýdku-Místku stále oblíbenější služba. Měsíčně ji využije na 400 zájemců. Od letošního roku jezdí po městě nový poskytovatel. Pro občany se nic nemění, jen si budou zvykat na nové řidiče. Zároveň je ale potřeba, aby měli vždy u sebe průkazky, které je opravňují k přepravě.
Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.
Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.
Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.
Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy-Poruby, Vítkovic a Hrabůvky vedla k úspěšnému zadržení podezřelého muže, který se dopustil série vloupání. V průběhu tří měsíců policie obdržela několik oznámení o vloupání do různých objektů, od sklepních prostor až po velkosklady a kanceláře.
Lekce muzikoterapie pořádá Mateřská škola Čeladenská Beruška šestkrát až osmkrát ročně, a to ve spolupráci se speciální pedagožkou Lenkou Břenkovou. Ta se Veselému muzicírování věnuje více než deset let.
Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.
V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.
Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.
Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.
Profesionální hasiči měli specifické cvičení v areálu krytého bazénu na Šumbarku, kde hrozí potencionální únik nebezpečného chlóru. Součástí bylo i informování obyvatel v dané lokalitě.
Dětské krizové centrum Pluto se přestěhovalo do náhradních prostor na ulici Lipovou v Havířově, které mu poskytlo město. Původní budovu čeká demolice. Nové centrum plánuje kraj pro Pluto postavit do roku 2026.
Městský dům kultury připravil pro obyvatele města i jeho návštěvníky pestrou nabídku předvánočních i vánočních akcí, tak aby si lidé tyto svátky zpříjemnili a naladili se do vánoční atmosféry.
Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.
Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.
Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.
Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.
V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.
Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.
Vydáno 21. března 2023 8:08, Ostrava-město, Jiří Cileček
Pomyslnou pomocnou ruku poskytují lidem v tíživých životních situacích také sociální pracovníci. Ať už budou obyvatelé Ostravy čelit bytové nouzi, finanční nedostatečnosti v důsledku
všudypřítomného zdražování potravin či energií, či se stanou senioři oběťmi domácího násilí, onemocní nebo jsou osamělí, mohou se obrátit o pomoc na sociální pracovníky. Nezastupitelnost sociální práce si připomínáme v rámci Světového dne sociální práce, jehož 40. ročník letos připadá na úterý 21. března.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit, ale velký význam má i vytvoření místa prvního kontaktu přímo na ostravské radnici pod názvem SOCIOPOINT, kde každému, kdo se ocitne v tíživé situaci, je nabídnuta pomoc pro její řešení."
Město každoročně vynakládá prostředky ve výši zhruba 160 milionů korun na zajištění podpůrné sítě občanům čítající přes 180 registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících aktivit. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, osobami s tělesnými, smyslovými a duševními handicapy, lidmi v sociální nouzi a dalších obtížných životních situacích.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Lidé v Ostravě naleznou kýženou pomoc též přímo v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí v Sociopointu. Sociální pracovníci poskytnou radu, jak postupovat při řešení existenčních potíží (v návaznosti na rostoucí náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, splátek, dalších výdajů), zprostředkují případně pomoc sociálních služeb, úřadů i zdravotnických organizací. Poradí, zda potřební mají nárok na příspěvky na bydlení, na děti, výchovné aj. Zájemci mohou sociální pracovníky Sociopointu kontaktovat na bezplatné lince 800 700 650, místo je v provozu každý den."
Mezi stovkami případů, které v Sociopointu řešili, byla také situace matky dvou dětí, která čelí nedostatku finančních prostředků. I když je zaměstnaná, majitel bytu, kde bydlí, opakovaně zvedá nájemné a otec na děti neplatí. Žena přes ostych, který původně cítila, zkusila vyhledat pomoc v Sociopointu. Sociální pracovníci ženu informovali, jak žádat o náhradní výživné a doporučili požádat o příspěvek na bydlení. Ženě pomohli vyplnit žádosti i další povinné podklady. Matka sama by situaci takto řešit neuměla, odcházela s nadějí, že pokud finance díky absolvovanému procesu získá, bude moci po dlouhé době dětem koupit jen tak něco pro radost.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "V rámci Sociopointu bylo zřízeno v půli listopadu 2022 také kontaktní místo pro bydlení a do současnosti se jeho pracovníci zabývali více jak třemi sty případů. Obyvatelé města zde získají informace, kterak řešit potíže v oblasti bydlení, včetně nedostatku financí na jeho úhradu a současně mohou podat žádost o sociální byt. Mezi lidmi, jež se zde obrátili o radu, jsou klienti, bydlící v nevyhovujících podmínkách, či přebývající na ubytovnách."
Další zde žádají o sociální byty v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě, který je realizován od listopadu 2022 do října 2025. Hlavním cílem aktuálního projektu je zajistit domácnostem v bytové nouzi standardní bydlení a poskytovat jim podporu ze strany sociálních pracovníků.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Jde již o třetí projekt, který realizujeme. Vyčleněno a zabydleno bylo 168 sociálních bytů, bydlení si udrželo 84 % domácností. Dalších minimálně 40 bytů plánujeme zabydlovat. Na kontaktní místo se obrátila také matka dvou dětí, která zde hledala řešení ze své aktuální situace, kdy s přítelem a dětmi bydlí v jednom pokoji na ubytovně, bez vlastní kuchyně. Původní byt, který rodina obývala, musela opustit, neboť se jej majitel rozhodl prodat. Ač má rodina stálý příjem, ocitla se v nouzové bytové situaci."
Pokud budou lidé hledat pomoc pro blízkého, o kterého se potřebují postarat, osobní asistenci pro dítě se zdravotním postižením či budou řešit další nepříznivé sociální situace, pomoc mohou nalézt také na webovém portálu sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě. Souhrnný pohled na sociální problematiku (sociální práci, služby, bydlení, zdraví, zaměstnanost, finanční gramotnost, ale i prevenci kriminality či kontakty na sociální pracovníky) lze nalézt na webu sociálních věcí. Na stejném místě naleznou zájemci také informace k činnosti dobrovolníků, pěstounů a mnohé další.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "U příležitosti Světového dne sociální práce děkuji pracovníkům v neziskových a příspěvkových organizacích, sociálním pracovníkům na úřadech městských obvodů a magistrátu města i v dalších institucích za poctivost, empatii a vysokou odbornou kvalitu, s jakými pomáhají lidem z nesnází. Z posledních tří náročných let vycházíme zkušenější, než jsme si kdy dokázali představit. Naše práce však pokračuje dál, a proto vám všem přeji dostatek zdrojů energie, chuť v našem poslání pokračovat a radost i z těch nejdrobnějších úspěchů."