Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.
Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."
Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů.
Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."
Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu.