Měsíc září pro děti a studenty znamená tradičně návrat do škol. Možnost naučit se něco nového ale nemusí získat pouze v nich. Širokou nabídku výukových programů nabízí řada ostravských organizací, například Zoo.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Naše zoologická zahrada nabízí na 30 výukových programů, které jsou tematicky laděny a jsou určeny podle věku dětí. Dokážeme odučit malé děti školkového věku až po vysokoškolské studenty. Učitelé si mohou vybrat podle toho, jak jim sedí ten program do výuky a podobně. Ty programy se objednávají online formou na našich webových stránkách, ideálně co nejdříve, protože se stává, že v září už učitelé objednávají na květen-červen, protože v tomto předletním, předprázdninovém období je ten zájem největší.“
U vstupu si učitelé mohou pro své žáky vyzvednout také pracovní listy – včetně těch, kteří se samotného výukového programu nezúčastní, ale chtějí děti nějak zabavit a poučit.
Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: „Programy fungují co nejvíce interaktivně, nesnažíme se zastupovat výuku školní. Používáme k tomu velké množství pomůcek, jako jsou lepky, kůže a další preparáty, které si mohou děti osahat, potěžkat a pozorovat, jak se třeba zvíře chová nebo jak je vybaveno k lovu apod. Ty programy obíhají buďto v některé z našich učeben nebo u výběhu zvířat přímo v areálu zoo.“
Program pro školy tradičně připravily také Ostravské městské lesy. V letošním roce mají pro rezervaci Lesní školy připravený nový systém v rámci kterého, se mohou třídy objednávat 4-5 krát do týdne během celého školního roku.
Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: „Pro děti jsme opět připravili programy, ve kterých budou poznávat les, budou zkoumat své pocity, co tam všechno můžou zažít, budou, jak vidíte, procházet po našem pocitovém chodníku – procházet bahnem a všemi materiály, se kterými se mohou setkat na výletech. Dále jsme pro ně připravili nový program o všem, co se může stát lesu samotnému. Jaké nemoci ho mohou postihnout, jaké katastrofy ho můžou potkat, třeba oheň.“
Barbora Vichrová, účastnice Lesní školy: „Mě se asi nejvíce líbí to, co teprve budeme dělat, a to že půjdeme do lesa sbírat různé druhy brouků, pavouků a takových živých tvorů, což bude podle mě hodně zajímavé, protože nám bylo řečeno, že jich tady žije opravdu spoustu a já obecně mám ráda biologii, takže se na to hodně těším.“
Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: „Vždycky když přidáme něco nového, tak jsou ty děti rády, protože poznávají nové věci. Takže letos budeme v lese také měřit, počítat, jako taková lehká matematika v lese – měření průměru a výšku stromů, počítaní stromů v oplocence. Takže budeme zkoušet, kam až ty děti budou chtít zajít nebo co je třeba bude bavit.“
Výukové programy pro děti nabízejí také v OZO Ostrava. Zde se zaměřují na odpadové hospodářství.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: „Vzdělávací programy pro školy v OZO Ostrava probíhají už 21 let a samozřejmě jsme už připraveni na další školní rok. Za tu dobu, co si školy k nám zvykly chodit těch programů přibylo a dnes nabízíme 8 vzdělávacích programů pro děti od prvních tříd až po maturanty. Samozřejmě ty pro ty nejmenší se věnují tomu, jak správně rozpoznat odpadové materiály a kam který patří – do jaké barvy popelnic a u těch starších, třeba u těch středoškoláků se už více zaměřujeme na to, jak se s odpady dále nakládá a že záleží i na tom, kam člověk na začátku ten odpad umístí, čímž vlastně předurčí tu jeho cestu.“
Jaroslava Frischerová, pedagožka, ZŠ Generála Píky: „Nám to velmi pomůže při výuce prvouky, děti se poučí, jak třídit odpad. Pracují tady ve skupinách, velice se jim to líbí a pokaždé se tady na výlet do Oza těšíme.
Taťána, účastnice odpadové výuky: „Co tě třeba bavilo nejvíc?“ – „Asi to, jak jsme třídili odpady. - Vytřídila jsem sklo, plast a papír.“ – „Takže už víš, kam co patří?“ – „Jo“.
Centrem odpadové výchovy za celou dobu jejich existence prošlo už bezmála 130 tisíc návštěvníků.