Jak správně zareagovat, když začne hořet? Co dělat, když doma dojde ke zkratu nebo někdo utrpí úraz? Odpovědi na tyto otázky budou brzy hledat děti v novém výukovém areálu, který vyroste v Ostravě-Zábřehu u Integrovaného výjezdového centra.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Nejdůležitější je opravdu ten bezpečnostní rozměr a to, že se jednak školy, jednak mládež budou moct edukovat v těch základních postupech, které se té vnitřní bezpečností týkají. Za mě to je velmi důležité."
David Holeš, ředitel ZZS MS kraje: "Pokud mají děti nebo i dospělí možnost si v klidu tyto situace vyzkoušet, tak nebudou tolik zaskočení, nebudou tolik stresovaní tou reálnou situací, která se jim může v běžném životě stát."
V několika tematických domcích si školáci vyzkouší, jak správně jednat v krizových chvílích, a zároveň se naučí rizikům v běžném životě předcházet rizikům v běžném životě. Areál bude ale i pro rodiče a seniory.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Na ploše necelým dvou hektarů vyroste několik budov, které budou vlastně jednak simulovat jednotlivé služebny jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a také tady bude uliční prostor a bude tady i staveniště."
Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Třeba za ty hasiče je tam i takový domeček nebezpečí, kde se ukazuje to, když náhodou vznikne požár, nejčastěji například na plotně, jakým způsobem se ti lidi mohou zachránit."
Městečko bezpečí ale může posloužit i vzdělávání dospělých, protože například metody první pomoci se stále vylepšují a navíc je dobré si některé věci opakovat. Hotovo by mělo do konce roku 2026. Projekt vyjde na 220 milionů korun a největší část uhradí dotace EU.