Pět dní objížděl festival Folklor bez hranic ostravské obvody. Závěrečný den zavítal na Slezskoostravský hrad.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Ono, když se řekne Ostrava, tak každý si představí určitě to město z oceli, ten průmysl, hutě nebo černouhelné doly. Takže je až pozoruhodné, že už v roce 1998 tady vznikl právě folklorní festival, který si celých 25 let drží tuto tradici. A já jsem rád, že právě Slezskoostravský hrad se stal tradičním místem jeho závěrečného koncertu."
Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: "V rámci 25. ročníku se nám podařilo pozvat 25 folklorních skupin. S tím, že máme zajímavé soubory z Číny, Francie, Kostariky, Slovenska, Polský folklor, který dneska můžeme vidět, takže doufám, že to bude velmi barevné. Za těch 25 let se nám podařilo pozvat 168 folklorních souborů z 36 zemí. Takže já věřím, že v tom budeme pokračovat v takových krásných číslech i nadále."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Určitě je dobré ocenit to, že festival je organizován zejména dobrovolníky a je postaven na dobrovolnické práci. A také to, že vyráží do jednotlivých zařízení. Například do domovů pro seniory nebo do centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek."
Bohdana Rywiková, Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava: "V podstatě od samého počátku toho festivalu, některé ze souborů hostují i u nás ve Čtyřlístku. Jsme za to hrozně rádi, protože zvlášť teď o prázdninách pro naše klienty je to úplně báječné zpestření. A navíc se poznávají s nějakými jinými kulturami, jiným folklorem. A jak jste mohli sami vidět, tak se jim to moc líbí a ta odezva je velmi pozitivní. A jsme opravdu rádi a vděčni organizátorům festivalu, že myslí jak na seniory, tak i na handicapované spoluobčany."
Právě soubory z dalekých zemí patří mezi velká festivalová lákadla.
Zhang Hong, president Česko-Čínské asociace pro kulturní výměnu: "Soubor je z čínského Pekingu. Poprvé jsme v Ostravě, už jsme byli v Česku na jiných folklorních festivalech. Česko, Polsko, Slovensko, a tentokrát poprvé v Ostravě. To jsou tibetské a čínské tance. Hudba je známá po celém světě. Druhý je Sin-ťiang Ujgur (Ujgursko) a třetí je mongolský. Protože Čína je moc velká."
Helena Hrubá, delegátka francouzského souboru Etoile de l’Avenir: "Přijel tady tedy francouzský soubor z města Arles, což je město v Provence. Jsou velice rádi, že tady mohou reprezentovat svůj folklor, který obsahuje baletní prvky. To můžeme na těch choreografiích vidět. A co je velmi zajímavé, tak je taková mezigenerační spolupráce. Protože tam jsou zástupci jak starších lidí, tak dětí. Takže to je moc pěkné."
Dlouhodobě festival dostává svému jménu a daří se mu bořit hranice mezi žánry, etniky i státy a naopak spojovat.