Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Odpady 21: Místo skládek se mají v kraji odpady více recyklovat

Co za deset let s komunálním odpadem, který teď končí na skládkách? Podle plánu odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje na léta 2016 – 2026, který na konferenci Odpady 21 - Odpadové hospodářství středoevropských zemí - představil náměstek hejtmana Daniel Havlík, se skládkuje polovina komunálního odpadu, jež se průměrně ročně v kraji vyprodukuje.

V příštích letech bude ale nutné toto číslo zásadně snížit a omezit. 

Například v roce 2014 bylo v Moravskoslezském kraji téměř sedm set tisíc tun komunálního odpadu, z toho zhruba polovina se vyvezla na skládky, asi jen necelé jedno procento se využilo energeticky a zbytek materiálově.„Zákaz skládkování směsného komunálního odpadu od roku 2024 představuje zásadní výzvu, máme ale velmi málo času na strategické rozhodnutí,“ upozornil Daniel Havlík. Otálení může podle něj znamenat vývoz odpadu mimo kraj, například do zahraničí, což může mít vliv na cenu odpadu. 

Mezi hlavní priority Plánu odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje 2016 – 2026 patří předcházení vzniku odpadů, odklon od skládkování, dále opětovné použití odpadů, jejich recyklace a další způsoby využití odpadů, včetně energetického. „Naší jednoznačnou snahou je předcházet vzniku odpadů, snižovat jejich množství, maximálně využít odpad jako náhradu za primární zdroje s úmyslem přiblížit se recyklační společnosti. Celoevropským trendem je přechod na oběhové hospodářství s velmi ambiciózními cíli v oblasti recyklace. Samozřejmě ne všechny odpady je možné takto využít. Logickým řešením je využít jejich energetického potenciálu,“ řekl Daniel Havlík s tím, že je prioritní také optimalizovat síť zařízení k nakládání s odpady. 

Podle Plánu odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje by bylo přínosem mít v regionu zařízení na energetické využití odpadů. Chybí ale investor. „Projekt Krajského integrovaného centra na energetické využití odpadů je nadále jednou z možných variant řešení nakládání se zbytkovým komunálním odpadem, po vytřídění využitelných složek. V nově schváleném Plánu odpadového hospodářství pro období 2016-2026 jsme vyhodnotili variantu velké spalovny i více malých spaloven. Ve vztahu k plnění nastavených cílů by i menší spalovna byla vítaným řešením, nicméně s ohledem na investiční náklady a s tím spojenou udržitelností projektu je pro případného investora jistě smysluplnější vybudovat zařízení s vyšší kapacitou spolu s optimalizovanou sítí překládacích stanic. Případný investor ale dosud není znám a čas velmi kvapí,“ dodal náměstek Daniel Havlík. 

Podle ředitele odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromíra Manharta je v plánovacím období 2014 – 2020 připraveno zhruba 13 miliard korun z OPŽP na projekty v odpadovém hospodářství, přičemž téměř jedna a půl miliarda je konkrétně vyčleněna na podporu zařízení na energetické využívání odpadů. „Do konce května letošního roku budou plány odpadového hospodářství krajů odeslány k posouzení Evropské komisi. Ta rozhodne, zda projekty na energetické využívání odpadů v Česku podpoří. Projekty budou muset splnit směrnice Evropské komise o odpadech a nesmí ohrožovat cíle recyklace odpadů,“ popsal Jaromír Manhart podmínky, za kterých by mohly kraje získat evropské peníze. 

Prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš věří, že nový Plán odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje povede k dlouhodobému a udržitelnému řešení nakládání s odpady. Odpadové hospodářství musí být podle něj řešeno jako součást infrastrukturních SMART systémů měst a obcí. „Tyto systémy musí být efektivní, ekonomické, šetrné k životnímu prostředí a lidem,“ řekl Pavel Bartoš s tím, že odpady mnohdy vznikají zbytečně. „Takovým špatným příkladem plýtvání je dotovaná výměna autobusů za plynové v Ostravě a v Brně,“ uvedl Pavel Bartoš. Je rovněž přesvědčen, že realizace projektu na energetické využití odpadů v regionu je nutností. „Přispělo by to nejen k tomu, aby došlo k zásadnímu snižování ukládání komunálních odpadů na skládky v kraji, ale také k tomu, aby se vytvořil prostor ke zvýšení separace a materiálového využívání. Odpady by také nahradily cenné neobnovitelné suroviny,“ dodal Pavel Bartoš. 

Konference Odpady 21 pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a společnost FITE Ostrava od roku 2001 a je dlouhodobě zaměřena na optimální a ekologicky únosné využívání odpadů, zejména komunálního odpadu. Od roku 2012 patří konference Odpady 21 do cyklu Odpadové dny. Součástí letošního ročníku konference byla rovněž exkurze do Dolu Jeremenko v Ostravě, kde byla prohlídka prototypu přečerpávací vodní elektrárny.. Konference byla finančně podpořena z veřejných rozpočtů Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.



Tragédie ve Frýdku-Místku: 27letý muž měl ubodat mladší partnerku a spáchat sebevraždu

Dnes 10:20 | Frýdek-Místek | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté prověřují násilný trestný čin, ke kterému došlo v neděli 13. října 2024 ve Frýdku-Místku. Policie na místě našla dvě mrtvé osoby, 22letou ženu a 27letého muže. Podle prvotních závěrů měl muž napadnout ženu a poté spáchat sebevraždu. Motivem tragédie byl pravděpodobně rozchod.

Sídliště v Ostravě Dubině protnul více než 100 metrů dlouhý stůl v rámci sousedské akce

V centru sídliště Dubina se v sobotu rozprostřel dlouhý stůl ozdobený květinami. Zván byl k němu každý bez vstupného či nutnosti registrace. Unikátní sousedskou událost pořádala radnice se spolkem Piána na ulici, kteří v roce 2020 uspořádali hostinu na Karlově mostě.

Mladý sportovec během přes Česko podpořil nemocné fenylketonurií

Nejvýchodnější bod České republiky, který se nachází v Bukovci na Jablunkovsku, se stal cílem další cesty pro dobrou věc. Tentokrát se jednalo o podporu nemocných s fenylketonurií.

Ostravští policisté pátrají po svědcích nehody cyklisty a motocyklisty na ulici Francouzská

Dnes 14:45 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští dopravní policisté vyšetřují nehodu z 12. srpna 2024, při které došlo ke kolizi mezi cyklistou a motocyklistou na ulici Francouzská. Policie žádá svědky, kteří by mohli přispět k objasnění události, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Univerzita III. věku v Educe vzdělává zájemce více než dvacet let

V Novém Jičíně začal další semestr Univerzity III. věku. Tento vzdělávací projekt funguje více než dvacet let pod křídly Střední odborné školy Educa.

Tragická nehoda při opravě koryta řeky v Ostravě, muž zemřel po pádu nakladače ze srázu

Dnes 10:12 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Tragický pracovní úraz se odehrál včera odpoledne v ostravské části Mariánské Hory, kde řidič nakladače sjel po srázu při opravě koryta řeky Odry. Muž, který nebyl připoután, vypadl z kabiny a zůstal zaklíněn pod převráceným vozidlem. I přes snahu zdravotníků svým zraněním na místě podlehl.

Policisté v Karlovicích zachránili muže, který několik dní nereagoval na volání sousedů

Včera 13:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Žena z Karlovic na Bruntálsku měla obavy o svého souseda, který několik dní nereagoval na volání ani bušení na dveře. Po rychlém zásahu přivolaných policistů byl muž nalezen v kritickém stavu a přepraven do nemocnice.

15. ročník soutěže Útěk v řetězech opět nezklamal, do akce se neplánovaně zapojila i policie

V Havířově se konal již 15. ročník adrenalinové soutěže Útěk v řetězech. Dvojice s spojené vězeňskými pouty tentokrát byly odvezeny do Ostravy a musely se vrátit do cíle. Do akce se zapojila i policie, protože lidé volali, že zřejmě viděli vězně na útěku.

V Karviné poděkovali pěstounům na přechodnou dobu, hledají další zájemce o pěstounství

V literárním salonku karvinské regionální knihovny se sešli zástupci města s pěstouny na přechodnou dobu, čili těch, kteří dočasně přijímají do své péče děti, které z různých důvodů nemohou žít ve své vlastní rodině. Poděkovali jim za obětavou práci při vytváření rodinného prostředí pro děti.

Senior uvízl v bahně při houbaření v Beskydech, zachránila ho rychlá akce složek IZS

Včera 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 13. října zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u záchrany 77letého houbaře, který při sběru hub zapadl do bahna a nemohl se sám vyprostit. Díky rychlé pátrací akci byl nalezen, vyproštěn a převezen do nemocnice s příznaky podchlazení.

Black Volley Academy podpoří rozvoj volejbalu v kraji

V Ostravě vzniká ojedinělý projekt volejbalové akademie, který má podpořit zájem mládeže o tento sport v regionu a vychovat volejbalové reprezentanty. Akademii podpořil MS kraj i město Ostrava.

Zámek Kunín je známý jako barokní perla severní Moravy

Barokní perla severní Moravy. Právě tak je často označován kunínský zámek, který byl přestavěn do současné podoby letního barokního sídla na počátku 18.stoleti.

Těšínské divadlo má za sebou první přeshraniční premiéru

Kvůli právě probíhající rekonstrukci budovy Těšínského divadla se přesouvají představení na jiné adresy. Jednou z nich je Divadlo Adama Mickiewicze na polské straně. Pro herce z Těšínského divadla je to výjimečná událost, která se v kulturní historii Těšínska ještě neudála.

Tisíce lidí lákaly v Rýmařově Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Složité problémy v obcích po povodních – opravy, obnovy, humanitární pomoc

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Festival Ostravských knihoven byl plný soutěží, přednášek i kreativity

V Ostravské vědecké knihovně proběhl již 8. ročník Festivalu ostravských knihoven. Letos se již podruhé konal formou setkání knihoven na jednom místě se společným programem. Festivalu se účastnilo celkem 7 různých typů knihoven z celé Ostravy.