Českou a ruskou státní hymnou byl na centrálním hřbitově ve Frýdku zahájen pietní akt k dvaasedmdesátému výročí osvobození města Frýdku-Místku od německé diktatury. Uctít památku padlých vojáků přišli zástupci města spolu se členy Československé obce legionářské a atašé Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Sergeje Mitjaeva, kteří si postupně vzali úvodní slovo. Po proslovech zúčastnění vzdali čest hrdinům druhé světové války položením věnců a kytic k památníkům.
“Smyslem je vzdát úctu těm, kteří před 72 lety položili život za to, abychom tady dneska my mohli žít. Ty počty padlých byly obrovské,” řekl předseda ČsOL, jednota Frýdek-Místek Petr Majer.
“Vedení města Frýdku-Místku si každoročně připomíná oběti druhé světové války. Nikdy bychom neměli zapomenout na ty, kteří položili svůj život za to, abychom my žili v míru,” dodal náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.
Padlým hrdinům se poklonil také 95letý Mikuláš Ganišin, který za druhé světové války prošel s 1. československým armádním sborem boji na Slovensku.
“Když přišla německo ruská fronta do naší vesnice, ruští vojáci chodili a sbírali kluky do 18 roků, někteří měli 18, někteří 19, ale i 20 let. Bylo jich pět a já byl šestý,” vzpomínal veterán druhé světové války Mikuláš Ganišin.
Pod památníkem na centrálním hřbitově leží ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády padlých při květnových bojích v prostoru Českého Těšína, Fryštátu, Frýdku-Místku a Nového Jičína. V čestných hrobech naproti památníku je pochováno 50 místních občanů, kteří bojovali za své město.