Město Frýdek-Místek se pyšní dalším prestižním oceněním. Mateřská škola Mateřídouška, jejímž je zřizovatelem, získala uznávaný mezinárodní titul EKOŠKOLA.
“Naše Mateřská škola Mateřídouška je zapojena do environmentálního vzdělávání již řadu let. Budovali jsme to v podstatě v souladu i s naším školním vzdělávacím programem a pracujeme podle programu Začít spolu. A protože všechno se vším souvisí, tak nám ani příroda není lhostejná. Nejprve jsme oslovili děti, oslovili jsme rodiče, a začali jsme třídit odpad, vytvářely se koutky živé přírody a časem jsme došli k závěru, že bychom školce chtěli dát jistý punc, takovou nějakou kvalitu toho, co tím naším vzděláváním vytváříme,” uvedla ředitelka Mateřídoušky Šárka Čerňáková.
Proto se mateřská škola v uplynulém školním roce rozhodla, že si zažádá o titul EKOŠKOLA.
“Podmínkou toho bylo vytvoření Ekotýmu, který se skládá nejenom z pedagogických a nepedagogických pracovníků, ale oslovili jsme také rodiče a děti, takže jsme se jako Ekotým začali scházet jednou měsíčně, určovali jsme si konkrétní úkoly, a v tomto školním roce jsme se zaměřili na jídlo a odpady,” řekla učitelka Mateřídoušky Jana Kolářová.
Děti si tak během roku například zpracovaly svůj vlastní domácí česnek, kterým si pak ochucovaly pomazánky. Do projektu zapojení rodiče byli zase osloveni, aby vymysleli bezmasé a nesladké pokrmy. Školka pak z receptů sestavila dokonce i kuchařku. Také v rámci odpadů dostával ekotým nejrůznější úkoly, tím úplně nejzásadnějším bylo samozřejmě třídění. Každý člen ekotýmu v něm má svou funkci a rodiče si projekt pochvalují.
“S Přemou jsme vymysleli pár receptů zdravé výživy, které jsme předali paní kuchařce, jestli by nešly uvařit. Pak jsem podpořila školku tím, že jsem přinesla pytle na třídění dopadu. Pokud jde o ekologii, jsem její fanoušek, takže ráda doma třídím odpad a vedu k tomu i děti. Fandím těmto projektům, proto jsem to za rodiče podpořila,” řekla Anna Dužyková, členka ekotýmu.
Projekt EKOŠKOLA si klade za cíl rozvíjet u dětí ekologické myšlení, cítění a chování a nenásilnou formou je vést k ochraně životního prostředí.
Anketa: děti: 1. “Třídíme odpady, vymysleli jsme bezmasá a nesladká jídla.” 2. “Zaléváme a pěstujeme.” 3. “Já třeba nosím do školky víčka, papír, baterky, slupky z pomeranče a noviny.”
Už před deseti lety získala ocenění EKOŠKOLA Základní škola v Lískovci. Mateřídouška tak je druhým školským zařízením ve městě, které se pyšní tímto prestižním oceněním a které úspěšně reprezentuje město Frýdek-Místek.
“Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli, ať už vedení školy, pedagogům, rodičům a samozřejmě i dětem, díky kterým se podařilo získat tento titul. Jsem rád, že na území města máme úspěšné školy, a doufám, že podobný úspěch na sebe nenechá dlouho čekat,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.
Mezinárodní titul EKOŠKOLA byl ředitelce Čerňákové předáván 22. června v prostorách Valdštejnského paláce v budově Senátu Parlamentu České republiky. Vedle samotného titulu získala školka také vlajku a logo EKOŠKOLY. Školka ocenění vnímá i jako dárek městu k jeho 750. výročí.