Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze byla silně zasažena povodněmi, které se rozšířily po provalení hráze na soutoku řek Odry a Opavy v neděli 15. září.
Jaromír Krišica, mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace: „Minimální hladina v areálu dosáhla výše 2,5 metru, ale na některých místech vystoupala až na šest metrů, což způsobilo totální kolaps většiny elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a technologie čištění odpadních vod.“
Firma nyní odčerpává vodu ze suterénu a zjišťuje rozsah poškození.
Jaromír Krišica, mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace: „Naprostá většina technologických prvků, jako jsou například elektrické motory, automaty, plynojem, dmychadla a kotelna, byly pod vodou a jsou vážně poškozeny. Není možné je jednoduše zprovoznit jen dodávkou proudu nebo vyčištěním.“
Podle Krišici bude první stupeň mechanického čištění, který odstraňuje hrubé nečistoty, funkční přibližně za tři měsíce. Kompletní zprovoznění biologického čištění se očekává za pět až šest měsíců.
Jaromír Krišica, mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace: „Většina odpadních vod z Ostravy nyní teče do řeky Odry. Nemáme možnosti, jak to změnit, a zastavili jsme dovoz průmyslových odpadních vod."
Vodnatost řeky Odry je v současné době vysoká, což podle Krišici napomáhá ředění odpadních vod. Dlouhodobě by však tato situace mohla narušit ekosystém v řece.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval Vládu ČR a Ústřední krizový štáb, aby se tyto orgány začaly zabývat škodami v souvislosti s nefunkčností ústřední čističky odpadních vod v Ostravě a řešily související možné dopady na životní prostředí."