Snazší lov a větší rizika pro vlčí populaci. To znamená přeřazení vlků do nižšího ochranného statusu - rozhodnutí členských států Stálého výboru Bernské úmluvy. Právě proti němu se nyní ohrazují evropské organizace v rámci kampaně European Action Wolves. Mezi nimi i české Hnutí Duha Šelmy.
Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy: „Argument je ten, že by to mělo snížit konflikt, ale my to vnímáme tak, že to ten konflikt právě zvýší, protože se pro jednotlivé země může usnadnit lov vlka a na druhou stranu to také může ohrozit finanční kompenzace farmářů proti škodám, které může ten vlk způsobit.“
Kritizována je vědecká nepodloženost rozhodnutí i samotný rozhodovací proces.
Miroslav Kutal, akademik, Ústav ekologie lesa MENDELU: „Rozhodnutí o snížení ochrany vlka bylo čistě politické a ignorovalo dostupné vědecké studie, dokonce i ty, které si nechala zpracovat sama Evropská komise nebo Evropský parlament. Co se týče ochrany vlka u nás, tak směrodatný je postoj Ministerstva životního prostředí.
Vlčí populace v Česku v posledních letech narůstá, protože mají dostatek potravy. Aktuálně se podle hrubých odhadů Agentury ochrany přírody a krajiny na našem území pohybuje zhruba 300 vlků ve 30 až 40 smečkách.