Rozhlas po drátě, dřevěný mlýnek na kávu, samorosty, kuchyňské přístroje či spotřebiče nebo i oblečení, občas nějaká ta fotografie, knihy či noviny. Lidé přinášeli do muzea jednotlivosti ale někdy i rovnou plné krabice.
Lenka Rychtářová, Slezské zemské muzeum Opava: “Některé předměty lidé nosili s tím, že to skutečně mají po prarodičích. Dlouho odkládali, co s tím udělají, a nakonec se rozhodli darovat to muzeu.”
Mnohé předměty jsou ještě funkční a mnohé skrývají hodiny práce svých majitelů, kteří si je museli sami vyrobit, aby je mohli používat.
Lenka Rychtářová, Slezské zemské muzeum Opava: “Tuto autobateii si pán, který nám ji přinesl, vyrobil sám před padesáti lety v garáži. Říkal, že to bylo nedostatkové zboží.”
S některými věcmi jsou jejich majitelé tak spjati, že je muzeu pouze zapůjčili. Pracovníci předměty pečlivě označili a roztřídili. Leckteré se budou hodit do právě připravované výstavy Neklidné století, která završí cyklus výstav Slezsko: Lidé a země.
Lenka Rychtářová, Slezské zemské muzeum Opava: “Zlomové události, které budou zohledněny na výstavě, je konec I. světové války, dále poválečné uspořádání hranic, události spojené s II. světovou válkou a okupační roky 1968 a 1969.
Výstavu Neklidné století připravují pracovníci Slezského zemského muzea na jaro.