Do Krizového centra Elim může přijít každý, kdo má pocit, že jej válcují problémy a sám si s nimi nedokáže poradit. Zatímco v roce 2012 si sem přišlo pro radu 57 klientů, vloni už to byl dvojnásobek. Psycholožka Pavlína Němcová vysvětlluje proč:
“Já si myslím, že ta doba je čím dál horší a hektičtější a těch problémů opravdu přibývá.”
V přijímacím pohovoru se snaží s terapeutem centra pojmenovat svůj problém. Pak nastupuje psycholog, který se snaží na několika společných schůzkách klientovi pomoci najít řešení. Ten je k dispozici během několika hodin, bez složitých objednávek. A to je výhoda, myslí si Němcová: “Člověk má akutní situaci v tuto chvíli a ta situace se vyvíjí. A když v tuto chvíli tu odpověď nenalezne, tak to bude řešit nějakým svým způsobem, který není vhodný.”
Zhruba 40% klientů přichází do krizového centra kvůli domácímu násilí. Spíš jsou to senioři, kterým ubližují jejich dospělé děti: “Ti lidi si tu zlost začínají vybíjet na svých rodičích, kteří s tím problémem ani nikam nejdou, protože si myslí, že selhali,” namítá Hana Šindlerová, vedoucí Krizového centra ElimPro takovéto případy má krizové centrum k dispozici dva byty, kde mohou přečkat do doby, až se situace vyřeší. Nejdéle však jeden měsíc.