Návštěvníci Slezského zemského muzea teď zastihnou kurátory v pilné práci. V přízemích výstavních prostorách se nyní instaluje výstava s názvem „Neklidné století“, která uzavírá pětiletý badatelské projekt o historii Slezska: “Smyslem tohoto projektu bylo přiblížit návštěvníkům identitu Slezska. Aby poznali, jak se ten kraj vyvíjel od nejstarších dob až do současnosti,” vysvětluje Romana Cieslarová, mluvčí Slezského zemského muzea.
Z počátku století, přes obě světové války, odsun Němců i socialistický realismus nás výstava přenese až k době, kterou si mnozí z nás ještě dobře pamatují. Opavané si jistě vzpomenou třeba na sochu Gottwalda v nadživotní velikosti, která stávala před knihovnou.
“Pro nás bylo nóvum prezentovat ordinérní, běžné každodennosti 70.-80. let. Zjistili jsme často, že tyto předměty ve sbírkách chybí,” říká jeden ze spoluautorů výstavy Ondřej Haničák.
Přeměty druhé poloviny minulého století ale pomohli kurátorům sesbírat lidé. Do muzea přinesli předměty, které našli doma, často ještě funkční. Autoři počítají s tím, že návštěvníci přijdou na výstavu především vzpomínat:”Samozřejmě, s tím retroefektem, nostalgií… počítáme. Je to určitý záměr,” ujišťuje Haničák.
Výstava „Neklidné století“ v budově Slezského zemnského muzea bude zahájena 1. září. V dalších dnech pak budou otevřeny ještě další části výstavy v Památníku Petra Bezruče, Obecním domě a v Památníku II. světové války v Hrabyni.