Královský rod Lucemburků nastoupil na český trůn po smrti posledního Přemyslovce Václava III. Za jeho vlády se české země staly centrem Evropy a Praha hlavním městem Svaté římské říše.Jedním z prvních panovníků byl teprve 14letý Jan Lucemburský.
Lenka Rychtářová, kurátorka výstavy:
„Začínáme, samozřejmě rokem 1310, kdy Lucemburkové se doslali na český trůn. Končíme r. 1437, kdy umírá Zikmund Lucemburský.“
Nejvíce pozornosti je věnováno Karlu IV., který proslul stavebním rozmachem, rozvojem vzdělanosti i kulturní úrovně. Historikové ovšem přikládají velký význam také Zikmundu Lucemburskému, který tuto královskou dynastii ukončuje.
Lenka Rychtářová, kurátorka výstavy:
„Zikmund Lucemburský musel řešit problémy, jako bylo papežské schizma, husitství. Za dob jeho panování došlo vlastně k upálení Jana Husa na Kostnickém koncilu .“
Čeští panovníci toho měli hodně nejen na svých bedrech, ale také na svých hlavách. Svatováclavská koruna vážila víc jak dvě kila, císařská koruna 3,5. Tyto vzácné repliky jsou k vidění jen výjimečně. V celé Evropě jich je jen pět. Jejich autorem je zlatník Jiří Urban. Zhotoveny jsou přesně podle originálů korunovačních klenotů, které jsou uloženy na Pražském hradě, v Chrámu sv. Víta.
Součástí výstavy jsou i ukázky kopií bohatě ilustrovaných středověkých rukopisů, které pocházejí především z období vlády Václava IV. Milovníci historie si mohou knihy prolistovat také na dotykovém monitoru.