Výzva se týká bytových domů, které jsou ve vlastnictví statutárního města Ostravy a jsou svěřeny městskému obvodu Ostrava-Jih.
“My chceme navázat na dlouholetou osvědčenou zkušenost a zřídit funkci domovníka v dalších bytových domech, protože v roce 2015 vykonávalo domovnickou funkci pouze 66 osob pro zhruba 2900 bytů. Nicméně obvod má ve správě zhruba 5200 bytových jednotek, což znamená, že pro zhruba 2300 bytů nemáme zřízenou domovnickou činnost. Proto jsme vytipovali domy, které mají více než 12 bytových jednotek a oslovili jsme nájemníky, jestli by tuto funkci nechtěli vykonávat. Domovnická činnost již byla zajišťována v předchozích letech, ale ne v takovém rozsahu, abychom pokryli celý bytový fond,” vysvětluje radní Markéta Langrová (ANO 2011).
Úřad chce zřídit funkci domovníka v každém obecním domě, který má 12 a více bytových jednotek. Jedním z hlavních úkolů domovníků je zajištění komunikace mezi nájemníky a úřadem.
“Náročná funkce to určitě není, ale je to o komunikaci s úřadem. Domovníci komunikují ve věcech oprav, havarijních stavů a rekonstrukcí, popřípadě bezpečnosti domu,” upřesňuje Markéta Langrová.
Radnice zveřejnila seznam domů, pro které chce získat nové domovníky, ti za svou činnost získávají slevu z nájmu.
“Na webových stránkách mohou zájemci najít formulář, který vyplní, odešlou k nám nebo přinesou osobně na úřad. Po schválení radou se pak mohou stát domovníkem,” popisuje radní Langrová jednoduchý postup.
Jestli se chcete aktivně starat o dům, ve kterém bydlíte, podrobněji se podívejte na formulář žádosti a také na dohodu o výkonu domovnické činnosti. Žádost můžete napsat i vlastní rukou. Zájemci mohou být domovníky také v několika sousedících domech najednou, vše ale závisí na domluvě s úřadem. A ještě jedna informace: domovníkem se z logických důvodů nemůže stát člověk, který je evidován jako dlužník na nájmu bytu.