Tak jako v pohádce O Popelce pomohla bota ve vypátrání princezny, pomohla bota pachatele kriminalistům k jeho dopadení. Lupič si vyhlédl 56letou ženu, na kterou přímo na ulici zezadu zaútočil a chtěl ji ukrást kabelku.
Gabriela Holčáková, mluvčí PČR Ostrava: “Žena však kabelku pevně držela. Byla stržena na zem a po zemi, přechodu pro chodce a chodníku vlečena ještě několik metrů.”
Naštěstí uslyšel volání o pomoc svědek a lupič raději utekl. Jenže ztratil botu a to se mu stalo osudným. Muž už byl totiž trestán a tak po zjištění DNA z boty, policisté našli v kartotéce shodu. Biologická stopa pomohla i k dopadení ženy, která po náhodném seznámení chtěla přespat u muže z Ostravy. Spal ale pouze on. Zlodějka mu vykradla byt.
Richard Palát, mluvčí PČR Ostrava: “Policisté v bytě zajistili několik kriminalistických stop. Vyhodnocením stop, především biologickým, ukázalo na obviněnou ženu.”
Veškeré podobné stopy vyhodnocují experti z Frýdku- Místku, kteří patří k nejlepším v zemi.
Jan Aufart, vedoucí odboru kriminalistické techniky a expertíz: “Policie se zabývá výhradně nekódující DNA, to znamená tou částí profilu DNA, která jednoznačně identifikuje toho člověka.”
DNA, ale i další stopy, které zajišťují technici na místech zločinů, jsou u soudu brány za důkazy, které často jednoznačně rozhodují o vině obžalovaných.