Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další lidé z Ostravy naletěli falešným bankéřům a přišli o statisíce korun

Ostrava-město |

Hospodářské kriminálce se stále množí případy různých podvedených lidí. Tentokrát dva mladí muži naletěli na telefonáty falešných bankéřů. Ti jim tvrdili, že někdo zneužil jejich účet a jediná obrana proti tomu je, udělat vše, co jim podvodníci řekli. 20letý mladík si půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. 28letý muž sdělil údaje ke své kartě a přišel o 200 tisíc.

Podvodníci mají stále důmyslnější taktiky, jak snadno vyděsit a zmanipulovat důvěřivé lidí. V Ostravě takto byli teď podvedeni dva mladí muži. V prvním případě přijal teprve 20letý mladík telefon od údajného pracovníka banky, který mu tvrdil, že mladík zmeškal osobní schůzku v bance, která měla být navazující na schůzku předchozího dne.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jakmile se 20letý muž ohradil, že v bance nemá ani vedený účet a že na žádné schůzce nebyl, reakce muže na druhé straně telefonu byla velice pohotová. Sdělil mu jméno, příjmení a dokonce i adresu, což opravdu vše souhlasilo a pokračoval tím, že došlo zřejmě ke zneužití jeho osoby a že věc předá policii. Dále se zeptal, kde má vedený účet a hovor ukončil."

Následoval další hovor, tentokrát už z údajné banky, kde má mladík vedený účet. Muž na telefonu mladíkovi tvrdil, že se stal obětí podvodníka a po celou dobu hovoru na něj naléhal, aby si vzal co nejvyšší možný úvěr, aby náhodou nedošlo k dalšímu zneužití. Mladík bohužel poslechl a šel do banky v ostravském nákupním centru, kde si sjednal úvěr ve výši 566 tisíc korun. Po celou dobu měl přitom na telefonu tajně údajného volajícího, který mu zřejmě tvrdil, že ho chtěl podvést někdo z banky a tak nesmí nikomu říct, proč si úvěr bere, aby údajného podvodníka neodhalil. Následně přišla další manipulativní historka.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Získané peníze z úvěru přišly na účet a následně mu bylo vysvětleno, jak splatit úvěr, aby byla u České národní banky nulová anulace pro poskytnutí úvěru a aby nedošlo k dalšímu zneužití osobních údajů poškozeného. Na to už poškozený reagoval nesouhlasně a „pracovníkovi banky“ sdělil, že s tímto postupem nesouhlasí a z nákupního centra odešel."

Tady mohl mladík ještě celou situaci zachránit, ale podvodníci si nechtěli nechat ujít přes půl milionu korun a vymysleli další lest. Nasadili na něj na telefonátu údajného policistu s vysokou hodností.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten mu mu měl vysvětlit, že pro ochránění svých financí je musí vložit do bitcoinmatu. Sdělil mu, kam má jet a upozornil ho na to, že jinde peníze vkládat nesmí, jinak o ně přijde. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000,- Kč."

Při vkládání takového velkého objemu peněz začalo být mladíkovi zřejmě něco podezřelé a tak se zastavil a zbylé peníze z úvěru už do bitcoinmatu nevložil. Raději rovnou zamířil na policejní služebnu, kde ohlásil, co se mu stalo. Policisté mu potvrdili, že se stal obětí podvodu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "I přesto, že během několika minut poškozený telefonicky kontaktoval osobu, která je uvedena na bitcomatu, tak pracovník jen potvrdil, že nákupy již byly provedeny a bitcoiny jsou na anonymních účtech."

Druhý případ měl podobný modus operandi. Tentokrát podvodník kontaktoval 28letého muže, kterému tvrdil, že je zaměstnancem České národní banky a jeho účet byl napaden hackery a platební karta byla zavirovaná.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následovaly rady, jak bezpečně zajistit účet, aby nedošlo k odčerpání finančních prostředků. Poté následoval postup, co má dělat. Rada zněla: „Ze svého bankovního účtu převeďte na „bezpečný“ účet své peníze a po odvirování budou vráceny zpět“. Poškozený souhlasil."

Bohužel si do telefonu během hovoru s podvodníkem nainstaloval aplikaci, která umožňuje sledovat telefon na dálku. Podvodník tak viděl, co přesně muž na telefonu dělá, jak se přihlašuje do internetového bankovnictví. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený následně přes aplikaci neznámému pachateli umožnil náhled na svou platební kartu, přičemž mu sdělil i číselný kód pro autorizaci on-line plateb (kód CCV). Pak už jen muži po telefonu sdělil několik potvrzujících peněžních transakcí, sám je v internetovém bankovnictví potvrdil, načež jeho účet byl během okamžiku „lehčí“ o téměř 200.000,- Kč."

Policie varuje

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Základní rady, jak nenaletět

Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáš a zcela mu nedůvěřuješ.

Pamatuj si, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví.

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“.

Nahlásit chybu


K tématu

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

Podvodník nakoupil elektroniku za 80 tisíc na cizí účet

12. prosince 2023 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie hledá muže, který vyzvedl v pražském obchodě elektroniku za 80 tisíc korun. Tyto peníze přitom pocházely z účtu ženy z Ostravy, kterou napálil podvodník. Dostal od ní vzdálený přístup do jejího internetového bankovnictví a následně nakoupil zboží.

Policisté varují před podezřelými nabídkami falešných vstupenek na akce

Léto je v plném proudu a s ním také různé kulturní akce a festivaly. Toho bohužel opět využívají podvodníci, kteří se snaží ze zájemců vylákat peníze za nákup falešných či neexistujících vstupenek.


Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Dnes 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

Dnes 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Policisté zadrželi recidivistu, který se vloupával do různých objektů v Ostravě

Dnes 9:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy-Poruby, Vítkovic a Hrabůvky vedla k úspěšnému zadržení podezřelého muže, který se dopustil série vloupání. V průběhu tří měsíců policie obdržela několik oznámení o vloupání do různých objektů, od sklepních prostor až po velkosklady a kanceláře.

Hasiči v Havířově nacvičovali hašení střešních konstrukcí

Dnes 18:59 | Havířov | Libor Běčák

Neobydlené bytové domy určené k demolici poskytly hasičům v Havířově ideální podmínky pro výcvik v terénu. Hasiči zde cvičili možnosti postupů při zdolávání požáru ve střešních konstrukcích.

Bubnovačka upozornila na ochranu dětí, které čelí násilí

Lekce muzikoterapie pořádá Mateřská škola Čeladenská Beruška šestkrát až osmkrát ročně, a to ve spolupráci se speciální pedagožkou Lenkou Břenkovou. Ta se Veselému muzicírování věnuje více než deset let.

Nový Jičín vybral architekta pro vizi kulturního domu, jeho majitelem se stane v prosinci

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

Včera 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Hasiči bijí na poplach. Špatné parkování může být i za zmařeným životem

Neukáznění řidiči na sídlištích v Ostravě způsobují závažné problémy hasičům, kteří často bojují s nemožností projet úzkými ulicemi blokovanými vozidly. Zpoždění, která tak mohou vznikat, ohrožují lidské životy a mohou znamenat i větší materiální škody.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

Včera 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.

V základní škole v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu. Je určena k enviromentální výuce

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Starosta Ostravy-Jihu ocenil úspěchy mladých gymnastek na Mistrovství Evropy

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Ostrava rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Ztráty vody jsou nejnižší v zemi

Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.

V Ostravě se uskutečnil festival designu. Lidé nakupovali, poslouchali přednášky a mohli i tvořit

25. listopadu 2024 10:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

První vánoční strom v Ostravě svítí na náměstí SNP

25. listopadu 2024 8:45 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

Další lidé z Ostravy naletěli falešným bankéřům a přišli o statisíce korun
Vydáno 7. února 2023 7:33, Ostrava-město, Jiří Cileček
Hospodářské kriminálce se stále množí případy různých podvedených lidí. Tentokrát dva mladí muži naletěli na telefonáty falešných bankéřů. Ti jim tvrdili, že někdo zneužil jejich účet a jediná obrana proti tomu je, udělat vše, co jim podvodníci řekli. 20letý mladík si půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. 28letý muž sdělil údaje ke své kartě a přišel o 200 tisíc.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Podvodníci mají stále důmyslnější taktiky, jak snadno vyděsit a zmanipulovat důvěřivé lidí. V Ostravě takto byli teď podvedeni dva mladí muži. V prvním případě přijal teprve 20letý mladík telefon od údajného pracovníka banky, který mu tvrdil, že mladík zmeškal osobní schůzku v bance, která měla být navazující na schůzku předchozího dne.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jakmile se 20letý muž ohradil, že v bance nemá ani vedený účet a že na žádné schůzce nebyl, reakce muže na druhé straně telefonu byla velice pohotová. Sdělil mu jméno, příjmení a dokonce i adresu, což opravdu vše souhlasilo a pokračoval tím, že došlo zřejmě ke zneužití jeho osoby a že věc předá policii. Dále se zeptal, kde má vedený účet a hovor ukončil."

Následoval další hovor, tentokrát už z údajné banky, kde má mladík vedený účet. Muž na telefonu mladíkovi tvrdil, že se stal obětí podvodníka a po celou dobu hovoru na něj naléhal, aby si vzal co nejvyšší možný úvěr, aby náhodou nedošlo k dalšímu zneužití. Mladík bohužel poslechl a šel do banky v ostravském nákupním centru, kde si sjednal úvěr ve výši 566 tisíc korun. Po celou dobu měl přitom na telefonu tajně údajného volajícího, který mu zřejmě tvrdil, že ho chtěl podvést někdo z banky a tak nesmí nikomu říct, proč si úvěr bere, aby údajného podvodníka neodhalil. Následně přišla další manipulativní historka.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Získané peníze z úvěru přišly na účet a následně mu bylo vysvětleno, jak splatit úvěr, aby byla u České národní banky nulová anulace pro poskytnutí úvěru a aby nedošlo k dalšímu zneužití osobních údajů poškozeného. Na to už poškozený reagoval nesouhlasně a „pracovníkovi banky“ sdělil, že s tímto postupem nesouhlasí a z nákupního centra odešel."

Tady mohl mladík ještě celou situaci zachránit, ale podvodníci si nechtěli nechat ujít přes půl milionu korun a vymysleli další lest. Nasadili na něj na telefonátu údajného policistu s vysokou hodností.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten mu mu měl vysvětlit, že pro ochránění svých financí je musí vložit do bitcoinmatu. Sdělil mu, kam má jet a upozornil ho na to, že jinde peníze vkládat nesmí, jinak o ně přijde. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000,- Kč."

Při vkládání takového velkého objemu peněz začalo být mladíkovi zřejmě něco podezřelé a tak se zastavil a zbylé peníze z úvěru už do bitcoinmatu nevložil. Raději rovnou zamířil na policejní služebnu, kde ohlásil, co se mu stalo. Policisté mu potvrdili, že se stal obětí podvodu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "I přesto, že během několika minut poškozený telefonicky kontaktoval osobu, která je uvedena na bitcomatu, tak pracovník jen potvrdil, že nákupy již byly provedeny a bitcoiny jsou na anonymních účtech."

Druhý případ měl podobný modus operandi. Tentokrát podvodník kontaktoval 28letého muže, kterému tvrdil, že je zaměstnancem České národní banky a jeho účet byl napaden hackery a platební karta byla zavirovaná.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následovaly rady, jak bezpečně zajistit účet, aby nedošlo k odčerpání finančních prostředků. Poté následoval postup, co má dělat. Rada zněla: „Ze svého bankovního účtu převeďte na „bezpečný“ účet své peníze a po odvirování budou vráceny zpět“. Poškozený souhlasil."

Bohužel si do telefonu během hovoru s podvodníkem nainstaloval aplikaci, která umožňuje sledovat telefon na dálku. Podvodník tak viděl, co přesně muž na telefonu dělá, jak se přihlašuje do internetového bankovnictví. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený následně přes aplikaci neznámému pachateli umožnil náhled na svou platební kartu, přičemž mu sdělil i číselný kód pro autorizaci on-line plateb (kód CCV). Pak už jen muži po telefonu sdělil několik potvrzujících peněžních transakcí, sám je v internetovém bankovnictví potvrdil, načež jeho účet byl během okamžiku „lehčí“ o téměř 200.000,- Kč."

Policie varuje

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Základní rady, jak nenaletět

Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáš a zcela mu nedůvěřuješ.

Pamatuj si, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví.

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035595/dalsi-lide-z-ostravy-naleteli-falesnym-bankerum-a-prisli-o-statisice-korun