Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Důl Trojice si letos připomíná tři výročí, mezi nimi i krvavě potlačenou hornickou stávku

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Slezskoostravský Důl svaté Trojice si v letošním roce připomíná hned tři důležité události své historie. Významná výročí souvisejí s jeho založením, uzavřením i s krvavě potlačenou hornickou stávkou, která si vyžádala celkem dvanáct životů.

Trojické údolí ve Slezské Ostravě bylo podle dochovaných zpráv prvním novodobým nalezištěm uhlí v celém revíru a černé zlato se tu začalo kutat už ve druhé polovině 18. století. Na místě dnešního dolu Svaté Trojice začala těžba před 180 lety.

Aleš Zářický, ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějin FF OU: „V roce 1844 hrabě Stanislav Wilczek koncentroval důlní díla do jámy Trojice, která ovšem nebyla tou klasickou hlubokou těžní jámou, ale byla to jedna z těch plytkých jam. O třicet let později v souvislosti se změnou technologií a se zaváděním nových moderních strojů pak byla jáma Trojice prohloubena a stal se z ní vlastně ten klasický hlubinný důl.“

Těžba na dole Trojice si v rámci důlních neštěstí vyžádala několik desítek životů. Před 130 lety se důl navíc nechvalně zapsal do dějin hornickou stávkou. Důvodů protestů bylo několik, hlavní byl ale jeden.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Řekl bych, že asi v první řadě to byla pracovní doba, protože v té době samozřejmě nebyla osmihodinová pracovní doba. V té době horníci pracovali většinou na těch dolech deset hodin, ale někdy i déle, třeba i dvanáct hodin, takže pochopitelně chtěli tu pracovní dobu zkrátit.“

V roce 1894 se proto u kostela svatého Josefa sešlo údajně až tisíc horníků, kteří chtěli na ředitelství Wilczkových dolů vyjednávat o svých požadavcích.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Cirka sto metrů od vstupu na důl Trojice byl četnický oddíl, který jim zahradil cestu. Nebyl velký, uvádí se, že to bylo jen devět četníků. Proti těm tisíci to tedy nebylo moc, ale samozřejmě byli ozbrojeni.“

Žádná ze stran neměla zájem na násilném střetnutí a k masakru tak došlo jen nešťastnou náhodou.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Oni byli v takovém poměrně úzkém místě a zezadu po té Těšínské do nich najížděly nějaké nákladní povozy, které se tam objevily. Začaly na ně tlačit zezadu a celá ta řada horníků se pohnula k četníkům, byť víceméně nechtěně. Byli ale potlačeni o nějakých pár kroků a četnický oddíl to vyhodnotil s tím, že se je snaží napadnout, a jejich velitel dal povel k palbě.“

Četníci vypálili celkem tři salvy, které zasáhly více než třicet protestujících. Osm bylo mrtvých na místě, čtyři zemřeli na následky zranění. Přes dvanáct mrtvých ale těžba na dole rychle pokračovala, a to až do roku 1968.

Aleš Zářický, ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějin FF OU: „Konkrétně na jámě Trojice dochází k útlumu těžby už v 60. letech 20. století. Ten důvod podle mě nebyl úplně dán nějakým ekologickým přístupem, ale klasickou cost-benefit analýzou, kdy Ministerstvo průmyslu došlo k závěru, že ta těžba není úplně rentabilní.“

Kompletní likvidace jam byla ukončena v roce 1974, a tedy před padesáti lety. Tento rok je tak třetím významným výročím, které si letos důl Trojice připomíná.

Nahlásit chybu


K tématu

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

Slezskoostravští dobrovolní hasiči svolali valné hromady, tématem byly i oslavy 130 let

24. ledna 2024 15:45 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Sbory dobrovolných hasičů ze Slezské Ostravy se po roce opět sešly na valných hromadách, kde hasiči zhodnotili uplynulý rok a projednali plány na ten letošní. Dva sbory na výročních valných hromadách oslavily 130 let od svého založení.

Soukromá Základní škola Amos oslavila 30 let od svého založení jako unikátního modelu vzdělávání v Bruntále

5. ledna 2024 14:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Soukromá základní škola Amos byla v Bruntále založena v roce 1993 jako jeden z prvních takových unikátních projektů v kraji. Nyní slaví 30 let existence, za kterou vychovala 5 generací žáků prvního stupně Základní školy. Na oslavu tohoto výročí si přizvala rodiče, učitele i žáky dalších škol.


Příští rok bude Ostrava hospodařit 14,5 mld. korunami. Třetina peněz půjde na investice

Ostrava bude v příštím roce hospodařit se 14,5 miliardami korun. Rozpočet schválilo zastupitelstvo města. Hned třetina financí půjde na investice. Spokojeny mohou být městské obvody, které dostanou přidáno.

Festival Meat Design probudil Ostravici, návštěvníci obdivovali kreativce i zrekonstruované prostory

V rámci festivalu Meat Design se v Ostravě už po deváté představila různá kreativní odvětví z celého Moravskoslezského kraje. Letos navíc festival využil unikátních prostor nově zrekonstruované Ostravice.

Vodohospodáři opravují koryta toků po ničivých povodních

Povodně, které letos v září zasáhly celý Moravskoslezský kraj, napáchaly obrovské škody také na vodních tocích. Bezprostředně po opadnutí velké vody začala v korytech pracovat těžká technika.

Koalice ve Frýdku-Místku získá většinu. Vedení města posílí 4 zastupitelé zvolení za ANO

Město Frýdek-Místek povede opět většinová koalice. Utvoří ji hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a čtyři zastupitelé v minulosti zvolení za ANO. Ti vytvořili nový politický klub Sympatizanti hnutí ANO. Koalice bude mít v zastupitelstvu 22 hlasů.

Slezskoostravští hasiči zhodnotili uplynulý rok, tématem byly i letošní živelné pohromy

První Sbory dobrovolných hasičů ze Slezské Ostravy zasedly k valným hromadám, kde požárníci hodnotili úspěchy i výzvy roku 2024. Před první adventní nedělí se sešli hasiči z Koblova a Muglinova a tématem jejich valných hromad byly taky zářijové povodně.

Ve Stonavě bude skatepark, finančně pomůže Nadace OKD

Včera 13:08 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Nadace OKD získala od společnosti OKD další mimořádný dar ve výši 20 milionů korun. Částka poputuje do sedmi měst a obcí na Karvinsku, na něž historicky působila nebo dlouhodobě působí těžební činnost.

Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

3. prosince 2024 11:21 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Dokončena je zastávka, vstup na stadion a nová zahrada mateřské školy

Na sklonku roku skončilo ve městě několik stavebních projektů. Hotova je například zahrada mateřské školy na Jiráskově ulici a nový vzhled získal prostor vstupu do sportovního areálu.

Ženu z Bohumína zabil syn, na trest čeká ve vazbě

Včera 8:26, vydáno 3. prosince 2024 21:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bodným zraněním podlehla žena z Bohumína, kterou měl nožem zranit její syn. Bezprostředně po útoku byl zadržen a po výslechu vzat do vazby.

Vánoční jarmark nabídne v Karviné program do 23. prosince

3. prosince 2024 16:16 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

S rozsvícením stromu byl oficiálně zahájen i vánoční jarmark. Na náměstí najdete stánky plné tradičních i moderních pochoutek, dárků a vánočních dekorací. Městský dům kultury pro vás také připravil bohatý program.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Potrubáři

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Oslavy 60. výročí porubské školy vyvrcholily koncertem

Součástí oslav 60. výročí od založení SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě byl i Koncert splněných přání. Byli jsme i s kamerou u toho.

Rozsvícením stromu na náměstí odstartoval adventní program Ostravy-Jihu

Rozsvícením vánočního stromu na náměstí Ostrava-Jih oficiálně odstartoval adventní program v obvodu. Návštěvníci akce se mohli těšit na stánky s občerstvením, kolotoče, minizoo, ukázky řemesel i koncert Michala Hrůzy. Kulturní program nyní bude na náměstí každý den od 5 hodin večer.

Vánoční městečko v Bělském lese je otevřeno. Nabízí více světelných instalací než loni

Již druhým rokem se návštěvníci Bělského lesa mohou těšit z desítek světelných instalací, kreativních dílen a dobročinných aktivit. Vánoční městečko zde opět otevřelo své brány. Letos si organizátoři přichystali i spoustu novinek.

V MŠ Požární se děti učí už 150 let, bývalí i současní žáci oslavili výročí v heřmanickém kulturním domě

V mateřské škole v Heřmanicích se děti učí už 150 let. Významné jubileum školka oslavila v místním kulturním domě za účasti současných i bývalých žáků. Ti starší se dozvěděli více o historii školy, mladší čekala zábava s klaunem Hopsalínem.

Vánoční strom v Heřmanicích už svítí, Slezská Ostrava ale bude letos slavit Vánoce dvakrát

První adventní neděli se ve Slezské Ostravě poprvé rozzářil vánoční stromeček. Slavnostní událost přilákala na heřmanickou náves desítky návštěvníků, kteří si mohli užít kromě samotného rozsvícení stromu taky několik hudebních vystoupení nebo dokonce ohňovou show.

Do školního participativního rozpočtu v Ostravě-Jihu se zapojily všechny školy obvodu

Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Důl Trojice si letos připomíná tři výročí, mezi nimi i krvavě potlačenou hornickou stávku
Vydáno 23. října 2024 13:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Slezskoostravský Důl svaté Trojice si v letošním roce připomíná hned tři důležité události své historie. Významná výročí souvisejí s jeho založením, uzavřením i s krvavě potlačenou hornickou stávkou, která si vyžádala celkem dvanáct životů.

Trojické údolí ve Slezské Ostravě bylo podle dochovaných zpráv prvním novodobým nalezištěm uhlí v celém revíru a černé zlato se tu začalo kutat už ve druhé polovině 18. století. Na místě dnešního dolu Svaté Trojice začala těžba před 180 lety.

Aleš Zářický, ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějin FF OU: „V roce 1844 hrabě Stanislav Wilczek koncentroval důlní díla do jámy Trojice, která ovšem nebyla tou klasickou hlubokou těžní jámou, ale byla to jedna z těch plytkých jam. O třicet let později v souvislosti se změnou technologií a se zaváděním nových moderních strojů pak byla jáma Trojice prohloubena a stal se z ní vlastně ten klasický hlubinný důl.“

Těžba na dole Trojice si v rámci důlních neštěstí vyžádala několik desítek životů. Před 130 lety se důl navíc nechvalně zapsal do dějin hornickou stávkou. Důvodů protestů bylo několik, hlavní byl ale jeden.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Řekl bych, že asi v první řadě to byla pracovní doba, protože v té době samozřejmě nebyla osmihodinová pracovní doba. V té době horníci pracovali většinou na těch dolech deset hodin, ale někdy i déle, třeba i dvanáct hodin, takže pochopitelně chtěli tu pracovní dobu zkrátit.“

V roce 1894 se proto u kostela svatého Josefa sešlo údajně až tisíc horníků, kteří chtěli na ředitelství Wilczkových dolů vyjednávat o svých požadavcích.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Cirka sto metrů od vstupu na důl Trojice byl četnický oddíl, který jim zahradil cestu. Nebyl velký, uvádí se, že to bylo jen devět četníků. Proti těm tisíci to tedy nebylo moc, ale samozřejmě byli ozbrojeni.“

Žádná ze stran neměla zájem na násilném střetnutí a k masakru tak došlo jen nešťastnou náhodou.

Jozef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: „Oni byli v takovém poměrně úzkém místě a zezadu po té Těšínské do nich najížděly nějaké nákladní povozy, které se tam objevily. Začaly na ně tlačit zezadu a celá ta řada horníků se pohnula k četníkům, byť víceméně nechtěně. Byli ale potlačeni o nějakých pár kroků a četnický oddíl to vyhodnotil s tím, že se je snaží napadnout, a jejich velitel dal povel k palbě.“

Četníci vypálili celkem tři salvy, které zasáhly více než třicet protestujících. Osm bylo mrtvých na místě, čtyři zemřeli na následky zranění. Přes dvanáct mrtvých ale těžba na dole rychle pokračovala, a to až do roku 1968.

Aleš Zářický, ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějin FF OU: „Konkrétně na jámě Trojice dochází k útlumu těžby už v 60. letech 20. století. Ten důvod podle mě nebyl úplně dán nějakým ekologickým přístupem, ale klasickou cost-benefit analýzou, kdy Ministerstvo průmyslu došlo k závěru, že ta těžba není úplně rentabilní.“

Kompletní likvidace jam byla ukončena v roce 1974, a tedy před padesáti lety. Tento rok je tak třetím významným výročím, které si letos důl Trojice připomíná.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000045607/dul-trojice-si-letos-pripomina-tri-vyroci-mezi-nimi-i-krvave-potlacenou-hornickou-stavku