Dlouhodobě nezaměstnaní lidé v Ostravě řeší od začátku června velký problém. Pokud nechtějí aby jim byly sníženy sociální dávky, musejí odpracovat každý měsíc 20 hodin. Jenže obce, pro které by mohli pracovat, nemají dostatek volných pracovních míst. Práce se najde sotva pro pět procent nezaměstnaných.
Paní Gadžiová z Ostravy má 55 let a už asi 4 roky marně hledá práci. Žije ze sociálních dávek, které činí 4600 korun. Teď se její situace ještě zhorší, protože si nemůže najít místo pro veřejnou službu.
Edit Gadžiová: "Nevím, co budu dělat, nevím, bude více bezdomovců. Proč začínají od chudáků, proč nezačnou od sebe?"
Lucie Mastná, ředitelka sociálních služeb, občanského sdružení Vzájemné soužití: "V Ostravě je 3800 lidí, kterých se ta situace týká a těch míst je zatím na obcích vytvořeno pouhých 170."
Úředníci mohou nezaměstnaným dávky snížit až na existenční minimum, které činí 2020 korun. Tato situace, postihne hned v následujícím měsíci v Ostravě kolem 3 a půl tisíce lidí.
Lubomír Pospíšil (ODS), náměstek primátora Ostravy: "Ten zákon není o tom, že obec je povinna najít tato místa, ale spíš má motivovat aby si nezaměstnaní sami taky trošku hledali práci."
Města a obce prý nemohou nic dělat. Potřebná je novela tohoto zákona. Sdružení Vzájemné soužití se už obrátilo na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby situaci urychleně řešilo a odložilo platnost zákona.