Moravskoslezský kraj byl historicky vždy spíše regionem technických profesí. V současné době už ale začíná být problém sehnat například šikovného řemeslníka. Trend nezájmu o technické profese se snaží zvrátit vedení města i Vysoké školy báňské. Jedním z kroků ke zlepšení situace je i řemeslný inkubátor.
Tomáš Macura (ANO 2011), primátor Ostravy: “Zájemci mohou přijít zrealizovat nějaký konkrétní projekt. Když to přeženu, třeba si ušít boty. Inkubátor může sloužit i k realizaci nějakého budoucího podnikatelského záměru.”
Ivo Vondrák, rektor VŠB - TU Ostrava: “Máme malý zájem o studium technických oborů a myslím si, že právě takovýto inkubátor dokáže v těch lidech probudit zájem.”
V současné době fungují sdílené dílny po celé Evropě. Ta ostravská by mohla vzniknout právě například v Dolní oblasti Vítkovic, kde jsou k tomu vhodné prostory.
Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací VŠB - TU Ostrava: “Mělo by to začínat základním nářadím typu ponk, svěrák, kladívko, ale potom i nějaké sofistikovanější CNC frézy, laserové řezačky a třeba i řezačky na vodu.”
Řemeslné dílny by mohlo využívat asi 50 řemeslníků. Celý projekt by měl stát kolem 100 milionů korun a Ostrava by na jejich financování chtěla využít Evropských fondů.