Letošní zima dala obyvatelům Moravskoslezského kraje pořádně zabrat. Limity pro prach byly překračovány až desetinásobně a podniky museli několikrát kvůli špatnému vzduchu omezit výrobu. Rozdíl byl ale minimální. Nad řešením problémů s ovzduším se v Ostravě sešli odborníci. Shodli se, že bude potřeba nejméně 100 miliard korun.
Dalibor Madej (ODS), náměstek primátora Ostravy: „Tuto konferenci považuji za klíčovou. Děláme všechno proto abychom všechny poslance, které máme v parlamentu zainteresovali na změně legislativy."
Asi polovina ze 100 miliard by měla být investována do dopravní infrastruktury. 40 miliard by mělo pomoci podnikům snížit emise a zbytek by měl jít na ekologizaci domácích topenišť.
Jiří Bílek, Zdravotní ústav Ostrava: „Je potřeba konkrétní věci, nalít peníze do konkrétních technologií, najít finance, aby se zabránilo vůbec emisi těch tuhých látek a škodlivin."
Ostrava už připravuje fond, z jehož peněz by se financovaly ozdravné pobyty dětí z Radvanic, Bartovic, Mariánských Hor a Přívozu. Do fondu by přispívaly i velcí znečišťovatelé.
Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí, ArcelorMittal Ostrava: „My stejně jako ostatní velcí znečišťovatelé jsme přislíbili, že se budeme na tom fondu finančně podílet."
A co by se pro zlepšení ovzduší mělo udělat podle samotných obyvatel.
Anketa: 1. „Neměly by se kácet stromy." 2. "Velké podniky jako je Nová huť by měly platit největší daně." 3. "Já tu žiju 70 let a nic mi není, takže nic."
Dalším krokem pro zlepšení ovzduší by mělo být jednání s vládou, které bude 19. května v Ostravě.
Sestřih konference najdete zde.