Paní Chrapková vychovává dva syny v Ostravě-Bartovicích, které patří k nejvíce znečištěným místům v celé zemi. Čtyřletý Samuel i roční Mikuláš se už nyní neobejdou bez "dýchačů" - léků. Mikuláš už musel dokonce 4 krát užívat antibiotika.
Markéta Chrapková, maminka: „Nejhorší to bylo tuto zimu, kdy byli oba buď na střídačku nebo současně nemocní, záněty průdušek, zápaly plic. Ten malý v necelém svém prvním roce už měl dva zápaly plic, jednou byl v nemocnici, je taky na dýchači."
V této části města, má podle dětské lékařky 30 procent dětí astma, což je 4 krát více než ve zbytku země. Rodiče dávají vinu hlavně huti ArcelorMittal, která je nedaleko. Přidávají se i lokální topeniště i doprava, a protože se Magistrát domnívá, že nemá nástroje na ovlivnění těchto znečišťovatelů, podal žalobu na stát.
Petr Kajnar (ČSSD), primátor Ostravy: „Chceme se dostat do situace, kdy to budou muset řešit a ne proto, že je tam momentálně nějaký schopný politik, který si to uvědomuje"
Petr Pyšný, advokát, který Ostravu zastupuje: „Žaloba je postavena tak, že ze starny České republiky nejsou dodržovány limity imisní ani emisní."
Jako důkazy by měly posloužit analýzy, výsledky měření Zdravotního ústavu i správu vlády z letošního roku, která není plněna.
Dalibor Madej (ČSSD), náměstek primátora: „Je to morální apel na vládu, že si občané zaslouží lepší vzduch, tak jak ukládá legislativa."
Podle primátora se k žalobě přidají i další města z Karvinska a Třinecka. Podána byla v pátek u městského soudu v Praze.