TV Polar: Pane docente, kde se dozvíme, do kterých zemí je nutné speciální očkování?
MUDr. Rastislav Maďar, medicínský ředitel očkovacích center AVENIER: "Základní informace by měl umět poskytnout praktický lékař, ale je dobré minimálně telefonicky zjistit informace v centru cestovní medicíny nebo v ambulanci očkovacího centra. Tam jsou specialisté, odborníci, kteří v této oblasti umí poradit."
TV Polar: Jaké další informace se dozvíme v cestovní medicíně?
RM: "V podstatě kromě očkování věnujeme velkou pozornost antimalarické chemoprofilakci, totiž malárie je největší zabiják. Ročně si vyžádá kolem 3 milionů životů. Je vlastně největším zabijákem všech evropských cestovatelů. Ročně zemře na tuto nemoc úplně zbytečně 100-300 lidí, protože na tuto nemoc existují očkovací séra. Věnujeme se i jiným problémům, jako například cestovatelským průjmům, jak jim předcházet, jak se vůbec v zahraničí chovat. Jak se vyhnout těm epidemiím, které tam aktuálně probíhají."
TV Polar: Co byste doporučil rodině, která chce vzít do zahraničí i malé děti?
RM: "V zásadě proti tomu nic nenamítám, ale je třeba vědět, o jakou oblast se jedná, jestli to dítě je zdravé, v jakém je věku, to znamená, jestli už má dokončeno základní očkování. Ale v podstatě platí, že pokud vyjedou do typické turistické oblasti, do hotelu, na pláž, tak klidně i v Asii nebo v některých afrických oblastech, ale neměli by se toulat krajinou, pak je riziko minimální a pokud navíc dodrží nějaké základní preventivní zásady, které my jim vysvětlíme, tak by nemělo dojít k vážným zdravotním problémům."
TV Polar: Proti které nemoci bychom se vždy měli nechat naočkovat?
RM: "Základem pro Evropu je očkování proti hepatitidě A - žloutence typu A, všude do těch evropských zemí je to vakcína proti břišnímu typu a další očkování již záleží na tom, kde se budou vyskytovat, ve kterém ročním období, jaké jsou plánované aktivity, jaká je délka pobytu atp."
TV Polar: Kolik týdnů před odjezdem bychom se měli nechat naočkovat?
RM: "To opět závisí, jak je ta oblast riziková, a kolik toho očkování bychom chtěli. Pro ta nejčastější očkování to je dva týdny před odjezdem, pokud je toho očkování více, tak šest týdnů před odjezdem."
TV Polar: Kolik takové očkování stojí a podílí se na úhradě pojišťovna?
RM: "Některé zdravotní pojišťovny přispívají například na virovou hepatitidu A a přispívají na klíšťovou encefalitidu, ale jinak ty typické exotické nemoci, proti kterým se očkuje, jako cholera nebo břišní tyfus, ty jsou mimo očkovací balíčky. Pojišťovny zřejmě vycházejí z toho, že když si cestovatel může zaplatit cestu, může investovat i do prevence. Na druhou stranu ten pacient, pokud je dobře a dostatečně chráněn, tak je pro pojišťovnu levnější, takže možná by se to mohlo časem změnit."