TV Polar: Je známo, že s přibývajícími lety, dochází k tomu, že si toho už tolik nepamatujeme, je možné tento fakt zvrátit?
ŠM: "Myslím si, že takovým kritickým věkem je odchod do důchodu a my si můžeme pomoct tak, že ten mozek budeme trénovat, vlastně tak jak trénujeme jakýkoliv jiný lidský orgán, tak můžeme trénovat mozek, a to tak, že budeme každý den několik minut provádět nějakou duševní činnost. Ať je to čtení, ale doporučuji čtení nahlas, luštění křížovek nebo sudoku. To všechno jsou duševní aktivity, které nám pomáhají procvičovat mozek."
TV Polar: Jak tréninky paměti vypadají? Dočetla jsem se, že po několika trénincích je možné si zapamatovat řadu 100 po sobě jdoucích čísel...
ŠM: "Ano, je to pravda. V kurzech se naučíte paměťové techniky a to je nástroj, který mohou používat studenti i senioři. Tento nástroj vám umožní si zapamatovat nové informace. Těch paměťových technik je celá řada. Takovým příklad je například akrostika, to jsou věty, kdy každé slovo začíná stejným písmenem jako slovo, které si mám pamatovat. Takže příklad je, když bych si měla zapamatovat barvy duhy, na to si vytvořím akrostikum. Krásná věta je: „Čenda opil Žanetu z marttini a fernetu." Když si tu větu napíšete a podtrháte si první písmena, získáte barvy duhy."
TV Polar: Měl by trénovat každý a odkdy?
ŠM: "Paměť bychom měli trénovat pořád, ale pokud chodíme ještě do práce, není to tak bolestivé jako tehdy, když zůstaneme doma. Tehdy bychom se paměti měli věnovat."
TV Polar: Tréninky paměti jsou prevencí pro řadu nemocí, jako třeba Alzheimerova, lze tímto tréninkem nemoc zvrátit nebo alespoň oddálit?
ŠM: "Myslím si, že se nedají úplně odvrátit nebo oddálit, ale myslím si, že pokud budete pravidelně trénovat, tak ten trénink by mohl být jakýmsi prostředkem k oddálení paměťových nemocí."
TV Polar: Kde mohou lidé získat o kurzech informace?
ŠM: "Informace můžete získat na stránkách společnosti trénování paměti: www.trenovanipameti.cz nebo na stránkách občanského sdružení Senior servis, kurz pro veřejnost začíná 5. října."