TV Polar: Pojďme si nejprve říct, jak moc výjimečná záležitost to je, když se narodí slůně.
Šárka Kalousková, tisková mluvčí ZOO Ostrava: "Vy už jste to v podstatě řekl sám, jak moc výjimečná situace to vůbec je. U nás v České republice i na Slovensku za šedesát let chovu, vlastně doba, po kterou se sloni v obou republikách chovají, je to opravdu první slůně, které se narodilo."
TV Polar: Proč se to podařilo zrovna v Ostravě?
ŠK: "Možná tady je několik souvislostí. Tím prvním předpokladem je vůbec to, že se u nás v Ostravě podařilo postavit v současné době nejmodernější chovatelské zařízení v České republice, které je zařízeno tak, aby respektovalo přirozené sloní chování. Má prostory pro chov sloního stáda nebo stáda sloních samic plus oddělené prostory pro sloního samce, což vlastně chybělo."
TV Polar: Stádo tam má v prvních dnech života malého slona nějaký význam, který musí někdo nahradit. Jak to probíhá?
ŠK: "Stádo samozřejmě má význam, když bychom trošku zabrousili do etologie, čili chování slonů. Slonice tvoří stádo, kde existují pevné vazby a i úkoly, které ty slonice plní, a při porodu samičky pomáhají, protože ta samička je bezprostředně po porodu ve stresu a afektu. Hrozí, že samice bezprostředně po porodu čerstvě narozené mládě zašlape, takže samičky slonici odtlačí a chrání slůně tak, aby nedošlo ke zranění. V momentě, kdy se samička uklidní, uvolní, tak zase ji k tomu slůněti pustí."
TV Polar: U vás to bylo trošku jinak.
ŠK: "U nás to bylo trošku jinak, protože my nemáme ideálně funkční sloní stádo. Bohužel taky ze samiček, které nebyly úplně vychovány zase jinými slonicemi, ale tak trochu i člověkem a v podstatě některé z nich ani netuší, jak se chovat. Tady musí hrát svou roli ošetřovatelé, kteří suplují, nahrazují ostatní slonice ve stádu. Takže bezprostředně po porodu samice Vishesh to mládě na kratičký moment oddělili, aby neohrozili jeho život, a potom, kdy se samice uklidnila, jí ho zase vrátili."
TV Polar: Pojďme v krátkosti na závěr říct jenom, proč jste nemohli přistoupit k umělému odchovu, jako úplně odděleně.
ŠK: "Ty počáteční dny života slůněte provázejí komplikace, které jsou určitě známy, a my je samozřejmě řešíme neustále a konzultujeme tu danou situaci s odborníky ze zoologických zahrad v zahraničí, kde už jsou v moderním chovu slonů mnohem dál, mají mnohem více zkušeností. Z těch zkušeností vyplývá, že se opravdu nedoporučuje odchovávat slůně tzv. na dudlíku, tedy v úplné izolaci od mámy, protože nenaučilo by se, jak se má chovat jako slon, jaká jsou sloní pravidla, a do budoucna by to mohl být nebezpečný jedinec, který by nerespektoval ostatní slony, ale ani ošetřující personál."