Ostrava aktuálně pracuje na změně územního plánu. V té souvislosti představil atelier MAPPA urbanistickou studii pro území Hrušova. Jejím cílem bylo prověřit možnosti lokality se zachováním fragmentů původní zástavby.
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Jedna z těch variant je, že by vznikla úplně nová funkční plocha v územním plánu, která by odpovídala vědě a výzkumu. A ve které by bylo možné realizovat například objekty pro bydlení, bytové domy, hotely a tak podobně. Takže takový polyfunkční mix, který podle nás v tuto chvíli odpovídá nejlépe tomu, jaké jsou tam problémy a jaké jsou i hodnoty toho území."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si myslím za mě, že je to velice dobře, že se té oblasti Hrušova věnuje taková velká pozornost, protože již v minulosti Hrušov patřil mezi takové centra obce nebo Ostravy jako takové. Ta historie Hrušova je velmi bohatá."
Studie byla už před časem projednána i s veřejností, která měla možnost se k ní vyjádřit.
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, co bylo spíš kvitováno, že je snaha respektovat tu původní strukturu. Nenavrhovat tam nové objekty lehkého průmysl. A naopak nějakým způsobem pracovat s těmi hodnotami v okolí toho jádra Hubert a v okolí kostela."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si to pamatuju ještě z mládí, protože jsem tam chodil hrát i šachy do Dělnického domu, kde hrál Stachanov Hrušov. Bylo tam koupaliště, byly tam tenisové kurty. Bylo tam toho hodně. Takže si myslím, že určitě si to zaslouží ten Hrušov. A myslím si, že to vítají všichni občané, protože ten prostor, proto tam vybudovat, navíc u řeky Ostravice, to zázemí, jednak kulturní, sportovní, tak i oddychové, tak je určitě dobře."
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, proč to nemůže dneska vzniknou jako atraktivní rezidenční oblast, přestože se nacházíme u řeky Ostravice, pod Landekem, u soutoku Odry a Ostravice, tak je to, že dneska je v té západní části koksovna. A ze tří stran je pak umístěna železnice, ulice Bohumínská a dálnice. To znamená zdroj hluku, zdroj nějakých emisí a znečistění. Takže toto byly ty důvody, proč se hledala i trochu jiná funkční plocha než ta, kterou bychom použili z centra nebo z Poruby nebo z Jihu."
Úkolem studie bylo také navrhnout strukturu veřejných a uličních prostranství a vnitřních zastavitelných ploch.
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Tady na tomto schématu jde vidět, co všechno se v těch zastavitelných plochách může odehrávat. Může tam být bydlení a služby, řekněme formou nějakých vila domů. Mohou tam být i nějaké drobné podnikatelské aktivity. Třeba uvnitř vnitrobloků nebo v návaznosti na ty objekty, které jsou směrem do ulice. Ale může to být klidně i intenzivněji využito tak, aby podél ulic byly administrativy nebo nějaké zázemí těch firem a uvnitř se odehrávala nějaká drobná nerušící výroba."
Do zpracování studie byli zapojeni zástupci města, obvodu Slezská Ostrava, vlastníků pozemků a dalších organizací. Včetně diskuze s veřejností.