V rámci Svatováclavského hudebního festivalu, zde vystupoval společně se souborem Barocco sempre giovane (tedy Baroko stále mladé) houslový virtuos Jiří Vodička, ostravský rodák. Nastudovali náročné koncerty od Antonia Vivaldiho, Georga Philippa Telemanna či Franceska Geminianiho. A hráli před zcela vyprodaným kostelem i s přidanými židlemi.
Igor Františák, ředitel festivalu: Dnešní koncert je to vlastně i retrospektivní ohlédnutí, protože letošní ročník Svatováclavského hudebního festivalu slaví svých 20 let, a jako dramaturg a zároveň ředitel festivalu jsem se snažil ty nejzajímavější momenty opět znovu oživit, a Jiří Vodička právě se souborem Barocco sempre giovane loni vstupovali v pustkoveckém kostele, který měl mimořádný úspěch, no a na základě toho opravdu bouřlivého potlesku jsem se rozhodl umístit právě na Slezskou do tohoto prostoru Husova sboru, kde je skvělá akustika. A mám obrovskou radost, proto kostel je vyprodaný už v podstatě 14 dní.
Virtuos s desetičlenným barokním souborem zaujal od prvních tahů smyčce všechny přítomné svou bravurní hrou, zvláště ve velmi rychlém tempu, které mnohdy trvalo i několik minut bez zvolnění, s čím se posluchači až tak často nesetkávají.
Josef Krečmer, Barocco sempre giovane, umělecký vedoucí: Jirka Vodička je totiž houslista, kterého baví a strašně rád hraje skladby, které ostatní houslisti nehrají, protože jsou příliš těžké a náročné, a Jirka se v tom trošku vyžívá. Je opravdu jeden z mála houslistů, který si to může dovolit, a dělá to s velkou chutí. No a proto vlastně vybíráme programy s ním.
Anketa: Slyšel jsem ho ve Staré Bělé, měl koncert před dvěma lety, myslím, že to byl také Husův sbor, tam byl koncert Čtyři roční období od Vivaldiho, bylo to vynikající, a tak jsem si ho přišel poslechnout znova.
Jirku Vodičku znám v podstatě ne jako od kluka, ale o hodně dřív, a velice ho obdivuju, protože je to vynikající houslista, vynikající člověk taky, a moc se na něho těším na dnešní koncert. On chodil do vítkovické ZUŠky, už jako dítě byl velmi nadaný.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Městský obvod Slezská Ostrava dlouhodobě podporuje nejen Svatováclavský hudební festival, ale i řadu jiných hudebních produkcí. Máme řadu míst, kde se koná spousta koncertů, ať jde o Slezskoostravský hrad nebo jiná místa v rámci obvodu. Ale jsem rád, že se na Slezské Ostravě daří i klasické hudbě a že máme tři místa, která jsou s klasickou hudbou u nás velmi spjatá. Jedná se jednak o obřadní síň naší slezskoostravské radnice, kde se koná každý rok cyklus komorních koncertů, právě zejména s vážnou hudbou, dále o Husův sbor ve Slezské Ostravě, a také o kostel v Hrušově, kde rovněž i Svatováclavský hudební festival koná své koncerty.
Barokní koncert v husitském kostele s oceňovanou akustikou byl po právu odměněn bouřlivými ovacemi. Přispěl k tomu i vzácný nástroj v rukou houslového virtuosa a pedagoga Ostravské univerzity – Gagliano z roku 1774.