Depozitář Divadla loutek Ostrava je za normálních okolností veřejnosti nepřístupný. Loutky, které momentálně nehrají, tak nemají využití. Divadlo se proto rozhodlo, že je alespoň vystaví a návštěvníci si je tak mohou nově prohlédnout v galerii Slezskoostravského hradu.
Tomáš Volkmer, kurátor výstavy: „Obecně ta výstava vznikla už před mnoha lety jako taková putovní interaktivní výstava pro děti. Projeli jsme s ní kus Evropy a úspěšně jsme ji prezentovali ve Španělsku, v Maďarsku, v Praze na různých základních školách a v různých muzeích.“
Miriam Čechová, kastelánka Slezskoostravského hradu: „Já jsem moc ráda, že jsme se s paní ředitelkou Loutkového divadla domluvili, že výstava bude právě u nás, protože si myslím, že tady patří, že je krásná. Máme tady hodně rodin s dětmi a myslím si, že každý si tady najde svůj návrat do dětství, že je to nejen pro děti, ale i pro dospělé, pro babičky, pro dědečky…“
První návštěvníci neskrývali nadšení z vystavených kousků ani výstavy jako celku.
anketa, návštěvnice výstavy: „Ohromná, já jsem úplně unešená. Jsem ráda, že mě paní kastelánka s panem kurátorem pozvali, protože to je nádhera. Ty loutky, vytažené z fundusu, které možná nikdo nikdy neviděl, já teda určitě ne, jsou báječné. Já se nemůžu vynadívat a fotky, které tady vznikají, jsou úplně úchvatné.“
Na výstavě se návštěvník seznámí s různými druhy loutek od marionety až po loutku zvanou manekýn. K vidění jsou ale i méně tradiční loutky, vyrobené japonským loutkářem a hercem Norim Sawou.
Tomáš Volkmer, kurátor výstavy: „To je třeba takový batůžek, který když se rozepne, tak je z toho tlama. Když se tady vytáhnou takové dvě kapsičky, tak jsou z toho oči a je z toho vlk.“
Galerie vystavuje minimálně několik desítek loutek. Kolik je jich ale přesně, si musí návštěvník spočítat sám.
Tomáš Volkmer, kurátor výstavy: „No vy to spočítejte. Je možné, že ve spolupráci s hradem tady budeme dělat edukační programy nebo soutěže a třeba jedna z těch otázek pro děti bude, kolik je tady loutek.“
Alena Punčochářová, ředitelka Divadla loutek Ostrava: „Kromě této výstavy bude ve spolupráci s prvodci Slezskoostravského hradu ještě nějaký lektorský program. To znamená, že děti potom mohou absolvovat ještě nějakou dílnu právě na téma loutkového divadla, výroby a tak dále.“
Lektorské programy by měly probíhat od 21. července do 18. srpna v rámci projektu Pimprléto. Samotná výstava pak bude na hradě k vidění až do konce října.