Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kongres miniinvazivní chirurgie Ostrava přiblížil nové trendy, techniky a postupy

Téměř 60 odborných přednášek a praktických workshopů zahrnoval program 15. kongresu miniinvazivní chirurgie Ostrava. Pozvání organizátorů z Chirurgické kliniky FN Ostrava a LF OU přijalo více než 150 odborníků na tuto problematiku.

Třídenní odborná konference se konala s odstupem tří let. „Za tu dobu se posunuly nejen technické vymoženosti a nástroje, pokud jde o laparoskopii nebo torakoskopii, ale samozřejmě i zručnost chirurgů. A pak se určitě posunula oblast robotické chirurgie, která už proniká do řady oblastí,“ řekl za organizátory doc. et doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D. Robotický operační systém, který už přes dva roky využívají také lékaři Fakultní nemocnice Ostrava, si na místě vyzkoušel také zakladatel kongresu i miniinvazivní chirurgie na Moravě, doc. MUDr. Jan Dostalík, CSc. „Ano, přichází doba robotická. Byl jsem na kongresu ve Spojených státech, a tam to bylo podobně. Většina přednášek byla o robotické chirurgii. Fandím tomu. A musím říct, že naučit se s robotem je podle mě snazší než se naučit laparoskopii,“ dodal letos 80letý bývalý přednosta kliniky a stále aktivní chirurg.

I sesterská sekce kongresu byla zaměřená na novinky v ošetřovatelství v chirurgických oborech, kde jsou stále žádanější sestry specialistky. Jejich studium přiblížila náměstkyně ředitele FN Ostrava pro ošetřovatelskou péči PhDr. Andrea Polanská, MHA: „Ta specializační studia trvají rok a půl. Kromě teoretické výuky je tam náročná praktická část, a potom složení atestační zkoušky. Troufám si říci, že pro některé je toto studium náročnější než státní závěrečné zkoušky nebo atestace v rámci absolutoria.“

Součástí kongresu byl také křest rozšířeného vydání odborné publikace Základní chirurgické intervence a výkony prof. MUDr. Petera Ihnáta, Ph.D., MBA a doc. MUDr. Lubomíra Tulinského, Ph.D., z Chirurgické kliniky FNO a LF OU, kterou pokřtil děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA.

Kongres podpořilo 33 společností včetně Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava.Základní kámen koncertního sálu je poklepán. Přijel i architekt Steven Holl a prezident Pavel

Ostrava zažila historickou událost o jejímž významu svědčí i účast prezidenta naší země Petra Pavla. Přímo před domem kultury se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene koncertního sálu, který navrhl věhlasný architekt Steven Holl. Ani ten si slavnostní okamžik nenechal ujít a dorazil z New Yorku.

Začala velká rekonstrukce baziliky ve Frýdku-Místku, komín před ní půjde k zemi

Začala rozsáhlá rekonstrukce frýdecké baziliky. Opraví se interiéry a veřejnosti se zpřístupní krypta s ostatky poutníků a kněží. Po dohodě s majitelem Marlenky se navíc zbourá továrenský komín u bývalé textilní továrny, který měli postavit komunisté, aby clonil ve výhledu na baziliku.

Elektrokoloběžku vyhodil z okna, zabránil tak požáru v domě

Hasiči i policisté vyjížděli na Novojičínsku hned k několika případům požárů, které vznikly vzplanutím baterií elektrokoloběžek a elektrokol. Nabádají proto jejich uživatele k opatrnosti a radí, co dělat, když už hořet začnou.

Za dědictví po otci čeká muže až 8 let vězení. Zbraně a munici neodevzdal

Láska ke zbraním se stala osudná muži z Ostravy, který po svém otci zdědil doslova zbrojní arzenál. Místo aby dědictví okamžitě odevzdal na policii, vše si nechal a tvrdil, že netuší, kde zbraně jsou.

Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Včera 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Má moderní kabát a novou vzduchotechniku

Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.

Na festivalových "kaštanech" potěšil Smolík i písničkářka z Mořkova

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v zahradě Nového Slunce. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu, ale třeba i country.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

17. července 2024 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Činnost Těšínského divadla se po rekonstrukci rozšíří

Budovu Těšínského divadla čeká rozsáhlá rekonstrukce, která divadlo zmodernizuje a rozšíří jeho činnost. Kromě divadelních představení nabídne veřejnosti i program zaměřený na kulturně-vzdělávací aktivity pro všechny věkové kategorie.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

17. července 2024 14:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

17. července 2024 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

17. července 2024 9:10 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

17. července 2024 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.