Advent, dny vánočního hodování a novoroční oslavy jsou v tomto ohledu nejexponovanějším obdobím v roce. SmVaK Ostrava vyzývají při vánočních, silvestrovských a novoročních oslavách k odpovědnému chování. To zamezí tomu, aby bylo poškozováno potrubí a další zařízení kanalizačních sítí, zatěžováno životní prostředí a vznikaly technické problémy při odvádění a čištění odpadních vod. Řešení je přitom ve větších sídlech, ale v současné době již také v menších obcích v regionu jednoduché: použít speciální kontejner zřízený pro tento účel.
V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v oblasti nakládání s použitými tuky a oleji to stále neplatí, ačkoliv situace se i v této oblasti mění k lepšímu. Zásluhu na tom mají municipality, ale také odpovědnější a ohleduplnější obyvatelé. Lidé by se měli zamyslet také nad tím, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem. To, co je možné do kanalizace vypouštět, jednoznačně určuje kanalizační řád. Házet do odpadu jakékoliv jiné látky a předměty povolené není.
„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají. Řada měst a obcí v regionu je navíc velmi odpovědná a pomáhá problém řešit instalací kontejnerů pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány. Je patrné, že jejich přístup se v tomto ohledu v posledních letech výrazně změnil k lepšímu a postupně instalují v ulicích nádoby, kam lze použité oleje a tuky vyhodit,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Prakticky ve všech větších sídlech v moravskoslezském regionu, ale již také v řadě menších municipalit, je možné použitý kuchyňský olej přelitý do PET láhve vyhodit do speciálního kontejneru. Nejčastěji se jedná o projekt Třídím olej (www.tridimolej.cz), kdy je následně použitý olej zbaven nečistot a zbytkové vody, aby byl následně využit pro výrobu biopaliv. Recyklují se také použité PET láhve.
Komplikace způsobují také zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Do kanalizace v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. „Slouží jako potrava pro hlodavce, kteří ve stokách žijí a díky dostatečnému přísunu stravy se mohou nekontrolovatelně množit. Na jaře během plošných deratizací a na podzim při ohniskových deratizacích pak musíme jejich počet eliminovat na únosnou mez,“ upozorňuje na další dlouhodobý problém Grzonka. Podle něj patří v tomto ohledu právě období vánočního a novoročního hodování k těm nejrizikovějším v roce.
Kanalizace není určena k likvidaci nevyužívaných léků, chemikálií, ředidel nebo zbytků barev. Když se dostanou do odpadní vody, mohou narušit fungování čistírny odpadních vod, způsobit ekologickou havárii a částečně projít čistírenským procesem dále do vodních toků.
„Jde o zásadní problém a v popovodňovém období, kdy jsme kanalizační sítě museli čistit od nánosů nečistot a materiálů, které s sebou velká voda přinesla, to platí ještě více. Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy a proces odkanalizování a čištění odpadních vod prodražují. To má ve svém důsledku dopad na peněženku každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění odpadní vody (stočné). Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadků, ať již v jakémkoliv skupenství,“ vyzývá k odpovědnosti generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
Co do kanalizace nepatří?
- Oleje a tuky používané především v kuchyni, ale i při dalších domácích pracích;
- Pevné předměty;
- Zbytky potravin (biologický odpad);
- Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, tyčinky do uší…);
- Chemikálie a další nebezpečné látky (barvy, ředidla, oleje, ropné látky, čisticí prostředky atd.);
- Léky (patří zpět do lékárny) .
Kam s odpadem?
- Chemikálie, barvy, ředidla – sběrný dvůr
- Léky – lékárna
- Kuchyňské oleje – sběrný dvůr, speciální kontejner (odnést přelitý do plastové lahve)
- Zbytky potravin – směsný odpad (odpadkový koš), kompost, kontejner na biologický odpad
- Hygienické potřeby – směsný odpad (odpadkový koš)
- Motorové oleje – sběrný dvůr, některé benzínové pumpy
- Baterie, žárovky – sběrný dvůr, některé obchody s elektronikou a domácími potřebami
- Plastové lahve – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
- Papír – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
- Sklo – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr