Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • POLICIE A ÚŘADY NADÁLE ŠETŘÍ ÚHYN RYB V RYBNÍKU MÍČOVEC
  • TECHNICKÉ SLUŽBY V HAVÍŘOVĚ POŘÍDILY DEFIBRILÁTORY, ZAMĚSTNANCI PROŠLI ŠKOLENÍM
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MSK MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • RADNICE V HAVÍŘOVĚ ROZDÁVÁ OPĚT NÁDOBY NA BIOODPAD
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ
  • REVOLUTION TRAIN JE V MS KRAJI, PRVNÍ ZASTÁVKOU BYLA STUDÉNKA
  • PŘI VÝBUCHU V RODINNÉM DOMĚ V NÝDKU SE VÁŽNĚ ZRANIL SENIOR
  • MENSTRUAČNÍ VLOŽKY JSOU DOSTUPNÉ NA VŠECH OSTRAVSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH
  • HASIČI Z JABLUNKOVA OSLAVILI 30 LET ČINNOSTI JEDNOTKY JPO II
  • CYKLISTICKÝ ZÁVOD PORUBAJK MĚNÍ START. ZAČÍNÁ SE NA ALŠOVĚ NÁMĚSTÍ

V KD Radost v Havířově je k vidění jedinečná výstava Betlémy

Havířov |  | Havířovský expres

Městské kulturní středisko uspořádalo i v letošním roce výstavu betlémů v Galerii Kulturního domu Radost. Jedná se už o 25. ročník. Autorkou koncepce výstavy je paní Pavla Halfarová, která pokračuje v tradici své maminky.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Vánoční výstava betlémů v Havířově je kouzelnou příležitostí, jak se ponořit do vánoční atmosféry a obdivovat různé podoby tradičního symbolu Vánoc. V Galerii KD Radost si mohou návštěvníci prohlédnout na 90 betlémů od zhruba 40 vystavovatelů nejen z Moravskoslezského kraje. Autorka výstavy paní Pavla Halfarová se i letos snažila výstavu obohatit.

      Pavla Halfarová, autorka výstavy: "Část sbírky je historických betlémů, které nám byly zapůjčeny z Uherského Hradiště a nejstarším betlémem a ten betlém je z roku 1850. Tyto betlémy sběratel sehnal, shání dodnes z různých zemí jako je Německo a Rakousko, byly ovšem vytvořeny tady v ČR na tom přelomu 19. a 20. století. Část z nich je mechanická a jsou to i betlémy, které jsou tzv. pod skleněným šturcem. Co je skleněný cylindr, který je chrání.”
      anketa: “Betlémy mě zajímaly už v dřívějších dobách a tady jsem úplně nadšená možnostmi. Jsou z látky, plstě, keramiky. Neuvěřitelné betlémy i staré historické, skříňové betlémy a ty jsou úplně úžasné. Co je úplně fantastické, tak to je to háčkované cukroví.”

      Pavla Halfarová, autorka výstavy: "Můžu říct, že letos jsem do té výstavy zařadila, aby to nebylo takové monotónní, tak jsem zařadila pro děti vánočního sněhuláka, protože jsem zjistila, že na spoustě pohlednic jak dobových, tak současných se ten sněhulák objevuje. A další takovou částí, kterou jsem nazvala vánoční pečení, kde jsou perníčky a cukroví, které k těm Vánocům neodmyslitelně patří. Vyrobeny jsou z různých materiálů a ta část je doplněna reklamními papírovými betlémy, které dávali před zhruba 100 lety výrobci potravinového zboží před vánoci ke svému zboží.”
      anketa: “My jsme Klub přátel pohybu z Havířova a přišli jsme se podívat na výstavu betlémů. Všechny jsou nádherné, nejde vypíchnout, který by byl nejpěknější, ale já myslím, že ty vyřezávané dřevěné. Ty jsou moc krásné."
      anketa: “Dozvěděla jsem se o této výstavě na Facebooku. Zajímá mě ta vánoční atmosféra. Takže podívat se na betlémy, pohlednice a to všechno, tak je určitě krásný zážitek. Zatím jsme na začátku, ale líbí se nám zatím všechno.”

      Výstava Betlémy v Galerii KD Radost je k vidění do 6. ledna.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

      12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

      V Havířově se konalo mistrovství MSK v turistickém závodu

      16. dubna 2024 10:26 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      Na 90 účastníků z Moravskoslezského kraje se zapojilo do turistického závodu, což je běh terénem s kontrolními disciplínami. Akci v Havířově uspořádal Klub českých turistů a Asociace turistických oddílů mládeže.

      V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

      13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

      V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.


      CirkArena v Třinci se zaměří na energetické zpracování odpadů

      Unikátní projekt CirkAreny v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů. Hotovo by mělo být v roce 2028.

      Ironman má nový cíl, motivovat ke splnění výzev studenty

      Extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky je třicetinásobným Ironmanem. Patří mezi nejlepší vytrvalce světa. Motivovat mladé lidi k dosažení cílů se teď snaží i formou besed ve školách.

      Exploze v rodinném domě na Frýdecko-Místecku, hasiči zasahovali u následného požáru sklepa

      Včera 23:11, vydáno včera 16:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek ráno u výbuchu propan-butanové lahve ve sklepě rodinného domu v Nýdku na Frýdecko-Místecku. Exploze způsobila požár, který hasiči rychle lokalizovali. Jeden muž byl zraněn, pět osob stihlo dům opustit ještě před příjezdem jednotek.

      Odborníci z celé republiky diskutovali téma transferu technologií

      Na VŠB – TU Ostrava se sjeli zástupci veřejných vysokých škol, výzkumných organizací a ministerstev, aby diskutovali problematiku transferu technologií. Tedy přesun výzkumu co nejrychleji a nejefektivněji rovnou do praxe.

      Moravská Ostrava a Přívoz ožije Velikonočním jarmarkem

      Masarykovo náměstí v centru Ostravy ožije velikonočním jarmarkem. Návštěvníci se mohou už od pondělí až do Velkého pátku těšit na tradiční řemesla, regionální speciality, tematickou výzdobu i kulturní program. Akci připravilo Centrum kultury a vzdělávání ve spolupráci s městským obvodem.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Poruba ocenila své nejlepší pedagogy. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů

      Poruba opět ocenila své nejlepší pedagogy. Slavnostní setkání se uskutečnilo u příležitosti Dne učitelů v Komunitním centrum Všichni spolu.

      V Nemocnici Karviná-Ráj otevřeli kurzy první pomoci, které jsou zaměřeny na malé děti

      V nemocnici v Karviné - Ráji se uskutečnila preventivně osvětová akce, která lidem z veřejnosti pomohla lépe si vštípit, co znamená první pomoc pro děti a jak ji poskytnout. Mladá lékařka z této nemocnice v rámci odpoledne přinesla tipy, jak co nejeefektivněji pomoci dětem při nečekaných událostech.

      Tragická nehoda u Dobré: mladá řidička nedala přednost nákladnímu autu

      Včera 10:13 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Krátce před šestou hodinou ranní se na křižovatce u Dobré na Frýdecko-Místecku stala tragická dopravní nehoda. Řidička (25) osobního vozu zřejmě nedala přednost nákladnímu autu, čímž došlo ke střetu tří vozidel. Žena na místě zemřela, dvě další osoby utrpěly zranění.

      Těrličtí odmítají stavbu obchvatu s tunelem, který do obce přivede kamiony

      V sále Kulturního domu v Těrlicku se konalo setkání občanů s vedením obce k přípravám stavby silničního obchvatu.

      Horní Suchá svolala debatu s občany k obchvatu Havířova

      Ředitelství silnic a dálnic předalo krajskému úřadu dokumentaci EIA k obchvatu Havířova. Na to nyní reagují okolní obce, kterých se stavba bezprostředně týká. Debata s občany se konala také v Horní Suché.

      Výstavba obchvatu Havířova budí v obcích velké emoce

      Ředitelství silnic a dálnic předalo krajskému úřadu dokumentaci EIA k obchvatu Havířova. Na to nyní reagují okolní obce, kterých se stavba bezprostředně týká. Debata s občany se konala už v Těrlicku i v Horní Suché.

      Nábor dárců kostní dřeně se konal i v havířovské nemocnici, přišlo více než 100 dobrovolníků

      Příběh malé nemocné Madlen spustil mezi veřejnosti velkou solidaritu. Lidé napříč Českou republikou se chtějí stát dárci kostní dřeně. Do náborové akce se zapojila i havířovská nemocnice.

      Zájem o hasičský kroužek v Albrechticích je velký

      V obci Albrechtice už více než deset let funguje dětský hasičský kroužek, který v posledních letech zažívá skutečný rozkvět.

      Tématem mobilní radnice v Havířova byla bezpečnost

      Vedení Havířova pravidelně diskutuje s občany v různých částech města v rámci mobilní radnice. Jelikož je duben, tématem byla tentokrát bezpečnost.

      Taneční pro dospělé: Trend, který ovládá taneční parket

      Kdysi bývaly taneční především doménou středoškoláků. Dnes se však čím dál více lidí vrací na taneční parket i v dospělosti. Kurzy pro dospělé zažívají nečekaný rozmach a stávají se fenoménem současné doby.

      V KD Radost v Havířově je k vidění jedinečná výstava Betlémy
      Vydáno 17. prosince 2024 9:14, Havířov, Bára Kelnerová
      Městské kulturní středisko uspořádalo i v letošním roce výstavu betlémů v Galerii Kulturního domu Radost. Jedná se už o 25. ročník. Autorkou koncepce výstavy je paní Pavla Halfarová, která pokračuje v tradici své maminky.

      Vánoční výstava betlémů v Havířově je kouzelnou příležitostí, jak se ponořit do vánoční atmosféry a obdivovat různé podoby tradičního symbolu Vánoc. V Galerii KD Radost si mohou návštěvníci prohlédnout na 90 betlémů od zhruba 40 vystavovatelů nejen z Moravskoslezského kraje. Autorka výstavy paní Pavla Halfarová se i letos snažila výstavu obohatit.

      Pavla Halfarová, autorka výstavy: "Část sbírky je historických betlémů, které nám byly zapůjčeny z Uherského Hradiště a nejstarším betlémem a ten betlém je z roku 1850. Tyto betlémy sběratel sehnal, shání dodnes z různých zemí jako je Německo a Rakousko, byly ovšem vytvořeny tady v ČR na tom přelomu 19. a 20. století. Část z nich je mechanická a jsou to i betlémy, které jsou tzv. pod skleněným šturcem. Co je skleněný cylindr, který je chrání.”
      anketa: “Betlémy mě zajímaly už v dřívějších dobách a tady jsem úplně nadšená možnostmi. Jsou z látky, plstě, keramiky. Neuvěřitelné betlémy i staré historické, skříňové betlémy a ty jsou úplně úžasné. Co je úplně fantastické, tak to je to háčkované cukroví.”

      Pavla Halfarová, autorka výstavy: "Můžu říct, že letos jsem do té výstavy zařadila, aby to nebylo takové monotónní, tak jsem zařadila pro děti vánočního sněhuláka, protože jsem zjistila, že na spoustě pohlednic jak dobových, tak současných se ten sněhulák objevuje. A další takovou částí, kterou jsem nazvala vánoční pečení, kde jsou perníčky a cukroví, které k těm Vánocům neodmyslitelně patří. Vyrobeny jsou z různých materiálů a ta část je doplněna reklamními papírovými betlémy, které dávali před zhruba 100 lety výrobci potravinového zboží před vánoci ke svému zboží.”
      anketa: “My jsme Klub přátel pohybu z Havířova a přišli jsme se podívat na výstavu betlémů. Všechny jsou nádherné, nejde vypíchnout, který by byl nejpěknější, ale já myslím, že ty vyřezávané dřevěné. Ty jsou moc krásné."
      anketa: “Dozvěděla jsem se o této výstavě na Facebooku. Zajímá mě ta vánoční atmosféra. Takže podívat se na betlémy, pohlednice a to všechno, tak je určitě krásný zážitek. Zatím jsme na začátku, ale líbí se nám zatím všechno.”

      Výstava Betlémy v Galerii KD Radost je k vidění do 6. ledna.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000046461/v-kd-radost-v-havirove-je-k-videni-jedinecna-vystava-betlemy